Cumhurbaşkanı Dr. Arif Alvi: İslami Finans, Ekonomik Sömürüyü Sona Erdirmek İçin Önemli Olduğunu Söyledi

Cumhurbaşkanı Dr. Arif Alvi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İslami bankacılık ve finansın ekonomik sömürüye son vermek için geniş tabanlı bir platform sunduğunu ve toplumun imtiyazsız kesimlerini iyileştirmek için uygulanmasını vurguladı

Küresel İslami Finans Ödülleri’nin (GIFA) 10. töreninde burada hitap eden Başkan, İslami finansmanın ilkelerini adalet, eşitlik, şeffaflık ve sosyal uyum arayışı oluşturduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı, toplumda zenginliğin yoğunlaşmasını önlemek ve elitizmi caydırarak sömürüyü ortadan kaldırmak için İslami ilkelere odaklanılması çağrısında bulundu.

Alvi, İslami finansın dünya çapında 2,7 trilyon dolar katkıda bulunduğunu, ancak geleneksel bankacılığa kıyasla nispeten daha az olduğunu ve Pakistan bankalarının yüzde 17’sinin Şeriat uyumlu araçlara yöneldiğini ve Pakistan Devlet Bankası’nın rolünü övdüğünü belirtti.

İslami finans hakkında halkın bilinçlendirilmesi ihtiyacını vurguladı, özellikle de sadece borç verme ile sınırlı olmaktan çok daha büyük bir kapsam nedeniyle toplum üzerindeki olumlu etkisine giden ruhu vurguladı.

Başkan, haklı bir kar elde etmenin ve sömürüden kaçınmak için uygun bir limit belirlemenin bankalar için gerçek bir zorluk olduğunu söyleyerek, koronavirüs pandemisinin dünya çapında sistemlerde buna göre uyarlamalar gerektiren finansal sorunlar yarattığını ekledi.

Alvi, hükümet tarafından başlatılan Ehsaas programının zor ekonomik durum sırasında insanlara mali yardım sağladığını belirtti. Dünya üzerinde ahlakın ekonomik çıkarların elinde acı çektiğinden pişman oldu ve Birleşmiş Milletler’in aynı yaklaşıma dayanan birkaç önemli konuya verdiği tepkiden bahsetti.

Çok uluslu şirketleri, kar elde etmenin ilişkilerde yalnız bir faktör değil, tüketicilerin ve çalışanların refahı olması gerektiği fikrini düşünmeye çağırdı. İslam ruhuna karşı ülkede hakim olan sömürücü finansal mekanizmayı çağırdı ve insanların şikayetlerini ele almak için derinlemesine bir müzakere çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Alvi, tüketicilere borç verirken enflasyon gibi faktörleri göz önünde bulundurmaya çağırdı ve şeffaf bilimsel modüllere dayanan basitleştirilmiş bir sistemle beyaz parayı teşvik eden Çin örneğinden bahsetti.

“Bir ülke dezavantajlı ve savunmasız olduğu sürece, ekonomik refah hedeflerine ulaşılamadı” dedi ve dijital ekonominin, özellikle kadınlar ve farklı yeteneklere sahip insanlar olmak üzere toplumun birçok kesiminden faydalanma umutları olduğunu ekledi.

Dr. Alvi, yoksulları sevindirerel Medine Devleti kavramını gerçekleştirmek için finansal araçları toplumun refahına yönlendirmeyi vurguladı.

Pakistan Devlet Bankası Başkanı Dr. Reza Baqir, hükümetin Şeriat uyum çerçevesi ve İslami finansman sistemi ile ilgili zorluklar ve fırsatlar hakkında bilgi verdi.

O bankalar ve zorunlu Şeriat denetim Şeriat kurullarının kurulması, kapsayıcı bir yaklaşım için Şeriat Danışma Komitesi düşünce üç İslami okulların temsili de dahil olmak üzere İslami finans alanında hükümet tarafından kabul edilen önlemler söz.

Ülkedeki İslami bankacılığın küçük ve orta ölçekli işletmelerin yüzde 13’ünü ve tarım sektörünün yüzde altısını kapsadığını ve bu alanları daha da keşfetmek için büyük fırsatlar sunduğunu söyledi.

GİFA’nın kurucu Başkanı Dr. Hamayun Dar, İslami bankacılığı teşvik etme, düzenleme ve denetleme ve tüm dünyayı finanse etme rolüyle ödüllerin göze çarpan özelliklerini vurguladı.

Daha sonra, Başkan Alvi ilgili alanlarda önemli performans için İslami finans çalışan bankalara ödül verdi.

Törene eski Sbp Valisi Dr. Shamshad Akhtar, finansal uzmanlar ve banka temsilcileri de dahil olmak üzere yabancı delegasyonlar katıldı.

Kaynak: profit.pakistantoday

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir