DAFZA İslam Ekonomisi İçinde Büyüme Fırsatlarını Göstermek İçin Web Seminerine Ev Sahipliği Yaptığını Duyurdu

Dubai Havalimanı Freezone Authority, DAFZA, İslami ekonomideki büyüme fırsatlarını vurgulamak için bir web seminerine ev sahipliği yaptığını duyurdu

Web Semineri, ‘Dubai  helal endüstrisi için küresel bir ağ geçidi: adım adım kılavuz’ başlıklı helal Rehber kitabının ikinci baskısının lansmanından sonra gerçekleşti.

Kılavuz, bölgesel ekonomi üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olacak temel eğilimleri ortaya koymakta ve küresel ve ulusal İslam ekonomisinin bir analizini sunmaktadır. İslam ekonomisiyle ilgilenen çeşitli kuruluşların temsilcileri ile sektöre yatırım yapmak isteyen yerel ve uluslararası şirketler, girişimciler, uzmanlar ve sektör uzmanları katıldı.

Web Semineri, Dubai’nin İslami ekonominin merkezi olarak konumunu güçlendiren helal ticaretin akışını desteklemede oynadığı rolü gösterdi. Ayrıca, Dubai’nin bölgesel ve küresel İslam ekonomisinin kalbinde, 455 milyon İslami tüketiciden iki saat uzaklıkta, helal pazardaki 587 milyar dolarlık değere eşdeğer olan ideal konumunu vurguladı.

Web Semineri sırasında, endüstri uzmanları emirlikteki helal sektörü ve ticaret yanı sıra hükümet ve düzenleyici düzeylerde çeşitli paydaşları etkileyen eğilimler, hem de diğer ticari ve endüstriyel kuruluşlar tartışıldı.

Web semineri, yatırımcıların İslami ekonominin büyüme fırsatlarından yararlanmasını sağlamanın temel unsurlarını ve helal sertifika ve akreditasyon alma mekanizmalarını sergiledi.

Dubai İslam ekonomisi Geliştirme Merkezi, DIEDC, helal Ticaret ve pazarlama Merkezi, HTMC ve DinarStandard ile işbirliği içinde yayınlanan helal Rehber kitabında vurgulanan kılavuzların, pandemik nedeniyle belirlenen düzenlemelerin, sektör için iş etkinleştiricilerin ve helal ticaret akışının etkisini tartıştılar.

Web semineri, bölgesel ekonomi üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olacak ilginç eğilimleri daha da ortaya çıkardı ve Helal sektöründeki yatırım fırsatları hakkında net bir resim sunmaya yardımcı olma yeteneği de dahil olmak üzere Helal Sektörü Kılavuzunun işlevlerini daha derinlemesine inceledi. Bu, o zamandan beri bu sektörde faaliyet gösteren işletmelerin yanı sıra pazara giren ve Dubai’deki faaliyetlerini başlatan uluslararası yatırımcıların desteklenmesinde aktif bir rol oynadı.

Web semineri, diğerlerinin yanı sıra Hershey’s, Abbott ve Fonterra gibi Helal ekonomiye katkıda bulunan çeşitli sektörlerdeki önde gelen küresel oyuncuların birkaç başarı öyküsünü vurguladı. Kılavuz Kitabın gün ışığına çıkarılan diğer işlevleri arasında helal ticaret akışı, helal belgelendirme ve uyum süreci hakkında sistematik bir kılavuz işlevi yer almaktadır.

Sanal etkinlik, helal Ticaret ve pazarlama Merkezi Müdürü Tomas Guerrero’nun, Salaam Gateway’de Ürün Müdürü İbn Arabi Elgoni’nin, Al Islami’de Shareef Mohammed Global tedarik Müdürü ve Dinarstandard’da araştırma analisti Iman Ali’nin katılımını gördü. Sözcü, İslam ekonomisinin sağladığı fırsatları ve tüketici harcamalarının 2018’de 2.2 trilyon ABD dolarına nasıl ulaştığını vurguladı. Küresel İslam ekonomisi Raporu 2019/20’nin durumuna göre, bu, küresel harcamaların yüzde 12’sine ve yıllık büyüme oranının yüzde 6,2’sine eşdeğerdir.

DAFZA’NIN Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Abdulaziz Alhammadi, “Bu dönemde pandeminin etkileri ekonominin çoğunu olumsuz bir konumda bıraktı. Dubai tarafından ortaya konan çeşitlendirme çabaları o zamandan beri ekonomiyi güçlendirmenin ve ilerlemenin sürdürülmesinin merkezinde olduğunu kanıtladı. Çeşitlendirme planları nedeniyle, helal ekonomi içinde faaliyet gösteren kuruluşlar, helal gıda, helal tıp ve mütevazı moda gibi temel ekonomi sektörlerinde olağanüstü büyüme oranları görmüştür.”

“Dubai Emirliği, helal endüstrilerin büyümesine ve helal Ticaret akışlarındaki artışa yoğun bir şekilde odaklandı ve kendisini 296 milyar dolarlık helal ithalatını oluşturan İslam İşbirliği Örgütü’nün 57’den fazla üye ülkesi için İslam ekonomisine açılan kapı olarak konumlandırdı. Helal Rehber, Dubai’deki İslami ekosisteme kapsamlı bir referanstır ve BAE’deki pazara girmek ve bu sektördeki yatırımcıların deneyimini geliştirmeyi amaçlayan bölge genelinde genişletmek için en iyi uygulamalar için bir rehberdir.” dedi.

Wadha Buti Al Ghafli, strateji ve Planlama Direktörü, DİEDC şunları söyledi: “Dubai İslam ekonomisi Geliştirme Merkezi, Dubai havaalanı Serbest Bölge Kurumu, DinarStandard ve helal Ticaret ve pazarlama Merkezi’nden stratejik ortaklarına katılmaktan mutluluk duyuyor. Helal sertifikasyon ve uyumluluk süreçlerine odaklanarak Dubai’deki İslam ekonomisi ekosistemine genel bir bakış sağlar ve İslam ekonomisine girmek isteyen şirketler için adım adım bir rehber ile dikkat çekici bir referans olarak hizmet eder.”Helal Rehber göre, helal ekonomi 2024 yılına kadar 3,2 trilyon dolar değerinde olduğu tahmin edilmektedir.

Helal Ekonomisine katılmak isteyen şirketler için DAFZA, ticari faaliyetlerinin sorunsuz bir şekilde kurulmasını sağlamak için çok çeşitli hizmetler ve yetenekler sunar. Serbest bölge, tek bir merkezi konumda çeşitli hükümet ve ticari hizmetlere erişim sağlar. Aynı zamanda helal ekonomideki şirketlere operasyonları için gelişmiş altyapı sağlayarak işletmelerinin büyümesini hızlandırır.

Kaynak: Emirates News Agency

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir