Dana Gas, Sukuk Loom Olarak Mısır Varlıklarının Satışı Konusunda IPR Enerji İle Görüşüyor

Birleşik Arap Emirlikleri’nden Dana Gas, Ekim ayında 300 milyon dolarlık bir borcun geri ödenmesinden önce, konuyla ilgili üç kaynak, Mısır’daki varlıklarının satışının ayrıntılarını Teksas merkezli IPR Energy ile görüşüyor

Ana varlıkları Mısır ve Kuzey Irak Bölgesi’nde bulunan enerji üreticisinin satıştan 500 milyon dolardan fazla para toplamayı umduğunu, ancak büyük olasılıkla önemli ölçüde daha az getiri sağlayacağını söyledi.

Dana, IPR Energy yorum talebine hemen yanıt vermezken yorum yapmayı reddetti.

Dana, satış gelirlerini Ekim ayı sonunda ödenmesi gereken 309 milyon dolarlık İslami tahvil veya sukuk olarak ödemek için kullanacağını söyledi.

Şirket geçtiğimiz ay, COVID-19 salgını sırasında düşük petrol fiyatlarından etkilenen Mısır’daki petrol ve gaz varlıklarıyla ilgili 37 milyon dolarlık değer düşüklüğü ücretinin ardından, yılın ilk yarısında yaklaşık 19 milyon dolar zarar açıkladı.

Haziran sonunda 366 milyon dolar nakit ve nakit benzerleri vardı ve 30 Haziran’dan sonra 70,7 milyon dolarlık sukuk geri alımı sonrasında kabaca 295 milyon dolar oldu.

Temmuz ayında şirket, tahvil sahiplerinden hisse senetleri hakkında bilgi vermelerini istedi. Bazı yatırımcıların korktuğu bir hareket, borçların yeniden yapılandırılmasına yönelik bir adımdı.

Ayrıca, iki kez yeniden yapılandırdığı tahviller hakkında kendisine tavsiyede bulunması için finans firması Houlihan Lokey’i de tuttu.

Bu yıl sukukunun toplam 88,5 milyon dolarlık kısmını geri satın alan Dana Gas, kar ödemelerinde toplam maliyet tasarrufu ve vade sonunda geri ödemelerde toplam maliyet tasarrufunun 10 milyon dolar civarında olduğunu söyledi.

Kaynak: Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir