Dengelenme Sürecine Katılım Bankalarından Destek

Katılım bankaları, 2018 yılından itibaren yaşanan zorlu piyasa sürecinde, finansman sıkıntısı yaşayan firmalara ve girişimcilere vade, teminat ve kâr paylarında mümkün olan her türlü esnekliği sağlayarak ekonomiye destek oldu

Türkiye ekonomisinde Ağustos 2018’de başlayan finansal saldırılar ve kur atakları, hükümetin aldığı önlemler ve dengeleme politikaları sonucunda başarılı bir şekilde atlatıldı.  Büyük pazarlar arasında yaşanan ticaret savaşları ile  birlikte birçok ülke mevcut küresel ekonomik dengelerin derin bir şekilde sarsıldığını hissetti.

Türkiye, dirençli ekonomik yapısı ve aldığı sıkı önlemlerle ticaret savaşlarının neden olduğu  durumun güçlü oyuncuları arasında yer aldı. 2018 Türkiye için bir yandan mülteci sorunu ve FETÖ ile mücadele etmesi yanında , ekonomik olarak da muhtelif saldırılar ve olumsuz algılarla mücadele etmesi gereken bir yıl oldu. Türkiye, Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde bozulan dengelerin yeniden yoluna koyulması sürecini başarılı bir şekilde yönetti.Ayrıca bir yılın sonunda, çok geçmeden meyvelerini veren bu gelişme, Türkiye ekonomisinin gidişatı hakkında ardı ardına olumsuz açıklamalar yapan Fitch Ratings’in dahi geri adım atmasını sağladı.

Katılım bankaları, bu sıkıntılı dönemde ekonomik dengelenme sürecinden olumsuz yönde en az etkilenen, hatta bu süreçte istikrarlı konumunu koruyan kuruluşlar içerisinde ilk sıralarda yer alıyor.

Katılım bankaları, 2018’den itibaren yaşanan zorlu süreçte de finansman sıkıntısı yaşayan firmalara ve girişimcilere vade, teminat ve kâr payı oranlarında her türlü esnekliği sağlayarak ülkenin üretim sürecinin ivme kaybetmesine engel oluyor.

Kaynak : AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir