DIB, En Büyük İslami Banka Konumuna Geldi

Dubai İslam Bankası, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki en iyi İslami finans kurumu konumunu güçlendirmek için Noor Bank’ın satın alınmasını tamamladığını söyledi

Dubai İslam Bankası (DIB) yaptığı açıklamada, devralımın düzenleyici makamlardan gerekli onay alındıktan sonra hisse devri ile sonuçlandığını söyledi. Banka, hareketin varlıklarını 75 milyar dolara çıkardığını ve bunun da onu dünyanın en büyük İslami bankalarından biri haline getirdiğini söyledi. Birleşik Arap Emirlikleri’nde üç geleneksel bankanın arkasında dördüncü en büyük finans kurumudur.

DIB Başkanı Mohammed Ibrahim al-Shaibani, “Noor Bank’ın satın alınması, DIB’yi dünyanın en büyük İslami bankalarından biri haline getiren ve BAE’deki en büyük bankacılık kuruluşları arasında yer edindiren önemli bir başarıdır.” dedi.

DIB CEO’su Adnan Chilwan, satın almanın Birleşik Arap Emirlikleri’nin İslami finans dünyasındaki konumunu artıracağını söyledi. Chilwan, “Bu satın alma şüphesiz, Dubai’nin İslami finans için küresel bir merkez olma rolünü güçlendirerek kilit sektörlere daha fazla yatırım ve büyüme sağlayacaktır.” dedi.

Faiz yasak olması temel ilkesine dayanan İslami finans, İslam ülkelerinde hızla büyümektedir.

 

Kaynak: Islamic Microfinance News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir