Dijitalleşme Katılım Bankalarına İyi Geldi

Katılım bankaları, dijitalleşmeye verdikleri önem sayesinde müşteri portföyünü geliştirirken hizmet kalitesini de artırıyor

Dijitalleşme, işlem maliyetlerini azaltarak telafisi mümkün olmayan zamandan da tasarruf edilmesini sağlıyor. Üretim ve ticaret odaklı bu bankalarla para transferleri ile fatura ve vergi ödemeleri gibi işlemler birkaç dakikada gerçekleştirilebiliyor. Dijitalleşmenin bu hizmetlerle sınırlı kalmadığı katılım bankalarınca geliştirilen diğer inovatif uygulamalar ise şu şekilde:

  • Albaraka Türk’ün 2014’te başlattığı inovasyon yolculuğu Alneo ile devam ediyor. KOBİ’lere ve müşterilerine yönelik yapay zekâ destekli platform, üye iş yerlerinin POS cihazı kullanmaksızın tüm kredi kartlarından zaman ile mekândan bağımsız doğrudan ödeme almalarına imkân tanıyor. Alneo, tüketicilerin diledikleri kredi kartını kullanarak ürün alıp satmalarını da mümkün kılarak kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor.
  • Kuveyt Türk, Akıllı telefonu POS’a dönüştüren CebimPOS sistemi ise takdir topluyor. Öyle ki sistem sayesinde KOBİ’ler alacaklarını süratle tahsil edebiliyor. Kuveyt Türk, yapay zekâdan da faydalanıyor. Manuel, birbirinin tekrarı faaliyetleri yazılım robotlarına yaptırıyor. İlaveten API Market Platformu’na güç katmayı planlıyor. Zaman içerisinde kredi kartı borcu ödeme, cep telefonu kontör yükleme, sanal POS yönetimi gibi servislerin platforma eklenmesi öngörülüyor.
  • Vakıf Katılım‘ın MobildePOS ürününe övgü yağıyor. İşletme sahipleri veya çalışanları tarafından NFC özellikli telefonlarda kullanılabilecek ürün, firmalar POS cihazlarına bağlı kalmaktan kurtarmayı hedefliyor. MobildePOS’tan taksiciler, e-ticaret firmaları, saha satışı olan işletmeler istifade edecekler. Böylelikle küçük meblağlarla çok sayıda işlem gerçekleştiren ancak kayıt dışı ekonomide yer alan şahıs ve firmalar ekonomik sisteme girebilecekler. 2020’nin ilk çeyreğinde müşterileriyle buluşacak uygulamanın POS cihazı ithalatını aşağı çekeceği; cari açığı azaltacağı tahmin ediliyor.
  • Ziraat Katılım, tablet ve cep telefonundan gelen talepleri ücretsiz karşılıyor. Kurumun Katılım Mobil uygulamasını telefonlarına yükleyenler EFT ve havale karşılığında bedel ödemiyorlar. Gerektiğinde de danışmanlık hizmeti alabiliyorlar. Nitekim Katılım Mobil kullanıcıları, Canlı Yardım aracılığıyla müşteri temsilcileriyle anında iletişime geçebiliyorlar. Krediler, kredi kartı kampanyaları ve hesap detaylarıyla ilgili bilgi edinebiliyorlar.
Kaynak: Timeturk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir