GÜNCEL

Doğuş Grubu ve Kuveyt Türk Arasında ‘Sat ve Geri Kirala’ Anlaşması

Doğuş Grubu, Maslak’taki D-Ofis’in “Sell and Leaseback” (Sat ve Geri Kirala) yöntemiyle satılması için Kuveyt Türk’le anlaştı

Doğuş Grubu veya Doğuş Holding A.Ş., 1951 yılında Türkiye’de kurulan şirket grubudur. Türkiye’nin önde gelen grupları arasında yer almakta ve hizmet sektöründe bölgesel lider olma vizyonuyla hareket etmektedir. Uluslararası şirketlerle kurduğu ortak girişim ve konsorsiyumlar ile yerini her geçen gün daha da güçlendiren Doğuş İnşaat, yalnızca Türkiye’de değil, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Doğu Avrupa ve Körfez ülkelerinde de mega projeleri hayata geçirmektedir. Doğuş İnşaat, müteahhitlik şirketlerinin bir önceki yıl elde ettikleri yurtdışı proje gelirlerine göre ENR tarafından her sene belirlenen “Dünyanın En Büyük 250 İnşaat Firması” sıralamasında 2003 yılından beri yer almaktadır.

Doğuş Grubu’nun İstanbul’daki en önemli varlıklarından biri olan Maslak’taki D-Ofis için Kuveyt Türk ile anlaşıldı. Doğuş Gayrimenkul’e ait bina için Yönetim Kurulu Kararı alındı. Alınan karar ile birlikte mevcut kredi borçlarının kısmen kapatılması ve finansal giderlerin azaltılması amacı ile 40 bin metrekarelik kullanım alanına sahip D-Ofis Maslak gayrimenkul’ün “Sell and Leaseback” (Sat ve Geri Kirala) yöntemiyle satılması ve sözleşme vadesi sonunda geri alınması için Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. arasında Finansal Kiralama Sözleşmesi imzalandı. 40 milyon euro yani 260 milyon milyon liralık işlemle gayrimenkul, satış işleminin tamamlanmasını müteakip 1-10 yıl içinde portföye yeniden dahil edilecek.

Sat-Geri Kirala (Sale & Lease Back) finansman modeli; şirketlerin sahibi oldukları gayrimenkulleri satmaları ve aynı zamanda uzun vadeli olarak geri kiralamaları prensibine dayanmaktadır. Böylece şirket, aynı sahip olduğu dönemlerdeki gibi gayrimenkulün operasyonel kontrolünü elinde tutmaktadır. Türkiye’de birçok şirketin bilançosunda çeşitli nedenlerle edinilmiş gayrimenkuller bulunmaktadır. Bu şekilde sermaye bağlanmış gayrimenkullerin satılması, bilançodan bu varlıkların çıkartılarak sermayenin serbest kalmasını ve bu gayrimenkullerin ortalama getirileri yerine asıl faaliyet konusunda daha yüksek getirilerin elde edilmesi için kaynak yaratılmasını sağlamaktadır.

Türkiye ve yurtdışındaki otellerini satan Doğuş Grubu’nun sahibi Ferit Şahenk, en önemli işlerinden birini Avrupa’nın ünlü fonlarından CVC Capital’e geçtiğimiz hafta satmıştı. Şahenk’in sahibi olduğu Hırvatistan, Dubai ve Yunanistan’daki 10’dan fazla marinayı CVC Capital alıyor. Anlaşmanın önümüzdeki günlerde tamamlanması bekleniyor.

Doğuş Grubu’nun patronu Ferit Şahenk, İspanya’nın başkenti Madrid’deki lüks otel Villa Magna’yı Meksikalı RLH Properties’e 2018’de 210 milyon euroya satmıştı. Ardından ABD’ye yönelen Şahenk Miami’deTommy Hilfiger ile ortak olduğu Raleigh Hotel’i 103 milyon dolara iş adamı Serdar Bilgili’ye, İstanbul’daki otelini ise ortağı Nusret Gökçe’ye 50 milyon euroya devretmişti.

 

Kaynak: Finans Gündem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir