Dominiç’te ‘Günümüzde Katılım Bankacılığı’ Konulu Konferans Düzenlendi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Katılım Bankacılığı Daire Başkanı Ömer Çekin, Türkiye’de katılım bankalarının yüzde 6’lık paya ulaştığını bildirdi

Türkiye’de 3’ü devlete ait 6 katılım bankası hizmet vermekte . Tabiki bunun yanında banka birleşmeleri de mevcut.Devlet son olarak üç banka kurdu ve kurulan üç bankanın üçü de katılım bankası olarak kuruldu. Yani bu açıdan devletin katılım bankalarına ciddi bir desteği söz konusu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Katılım Bankacılığı Daire Başkanı Ömer Çekin, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Domaniç Hayme Ana Meslek Yüksekokulu ve Domaniç Hayme Ana Bilim, Kültür ve Sanat Topluğu tarafından düzenlenen “Günümüzde Katılım Bankacılığı” konulu konferansa katılım sağladı ve Çekin Türkiye’de katılım bankalarının yüzde 6’lık paya ulaştığını bildirdi.

Çekin, devlet katılım bankalarının devlet teşvikinin faydasını gördüğünü belirterek şunları da ekledi:

“2005 yıllından itibaren büyüme ivmesi oldukça fazla. Bankacılık sektörü 2015-2019 yıllarında yıllık ortalama yüzde 17 büyüme gösterirken, katılım bankaları bunun üzerinde bir büyüme göstererek yüzde 24 büyümeye sahip oldular. Katılım bankaları 2005 yılında sektörde yüzde 2,5 paya sahipken şu anda yüzde 6’lık bir paya geldi.” Kısaca Katılım Bankacılığının işleyişinden bahsedecek olursak:

Katılım Bankacılığı sisteminde, finansman talebinde bulunan bir müşteri,

  • Almak istediği malı bulur. Satıcıyla akit yapmaz. Katılım bankasından vekâlet almış ise akit yapabilir.
  • Katılım bankasına malı almak üzere başvurur.
  • Katılım bankası malın alım satıma uygun olup olmadığını ve müşterinin ödeme kabiliyetini araştırır.
  • Katılım bankası kurumsal işlemlerde satıcıya sipariş formu gönderir. Müşterisine malı alması için vekâlet verir. Bireysel işlemlerde bu vekâlet şubedeki personel, SMS mesajı ya da MİM (Müşteri İletişim Merkezi) yoluyla verilir.
  • Katılım bankası malın alındığına dair evraklar ulaşınca satıcıya ödeme yapar.
  • Katılım bankası malı müşterisine taksitli bedelle satar.

 

Kaynak:AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir