DTI Kamu ve Özel Finans Kurumlarını İslami Finansman Sunmaya Çağırıyor

Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (DTI), ülkedeki kamu ve özel finans kurumlarını koronavirüs hastalığı 2019 (Covid-19) salgını sırasında İslami bankacılık ve finansman hizmetleri sunmaya teşvik ediyor

İhracat Pazarlama Bürosu (EMB) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İslami finansman sunmanın Helal ürünler ve hizmetler sunan mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (MSME’ler) bu zorlu iş ortamında ayakta kalmalarına yardımcı olacağını söyledi.

EMB, daha fazla finansal kurumu İslami bankacılık ve finansmanla uğraşmaya davet etmenin, ihracatçıların Helal pazarlara girmesine yardımcı olan Filipin Helal İhracatı Geliştirme ve Teşvik Kurulu sekretaryası olarak girişimlerinin bir parçası olduğunu söyledi.

Kısa bir süre önce, EMB ve Filipin Ticaret Eğitim Merkezi-Global MSME Academy, gıda, kozmetik, ilaç, lojistik, finansman, turizm ve turizm sektörlerindeki MSME’ler ve büyük işletmeler de dahil olmak üzere 400 katılımcının katıldığı Covid-19 İslami finansman yardımı konusunda bir web semineri düzenledi.

DTI Müsteşarı Abdulgani Macatoman,”Sonunda, Covid-19 salgınından ciddi şekilde etkilenen MKOBİ’lerimiz için olası seçenekleri tartışmak üzere İslami bankacılık ve finans üzerine özel bir oturum yapmaktan memnuniyet duyuyorum. Bu oturumu bizzat talep ettim çünkü bu sağlık krizinde başımızı suyun üzerinde tuttuğumuz için finansmanın işlerimizin çok önemli bir parçası olduğunu biliyorum ”dedi.

Ülkede İslami finansman sunan finans kurumları arasında Filipinler Kalkınma Bankası’nın bir yan kuruluşu olan Amanah Islamic Bank ve mikrofinans kurumu ASA Filipinler Vakfı bulunmaktadır.

Banka ayrıca, bekleyen kredi başvurularını ele almak için ortaklıklar ve fon sağlayıcılar arıyor.
Öte yandan ASA Filipinler, 30 Haziran 2020 itibarıyla Müslüman Mindanao’nun Bangsamoro Özerk Bölgesi’ndeki (BARMM) 31.783 borçluya ortalama 16.106 PHP tutarında yardım sağlamıştır.
Bangko Sentral ng Pilipinas’a göre, İslami bankacılık ve finansman işlemleri Şeriat ilkelerine uygundur.

Gonzaga, “SB Corp. Covid-19 İşletmeyi Yeniden Başlatma Yardımı (CARES) programı, Şirketin kapsayıcı finansmana yaptığı kilometre taşı katkısıdır; İslami finansman ilkelerini yansıtan bir finansman modeli ” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir