DÜNYA

Dubai Altı Yıldır İlk Kez Kamu Borç Piyasalarına Dönüyor

Dubai hükümeti, koronavirüs krizinin vurduğu finansmanı artırmaya çalıştığı için, altı yıl sonra kamu borç piyasalarında ilk satışı olan çarşamba günü çift dilimli tahvillerde 2 milyar dolar sattı

Önde gelen bankalardan biri tarafından yayınlanan bir belgeye göre Dubai, 10 yıllık sukuk veya İslami tahvillerde 1 milyar dolar, orta vadeli takaslar üzerinden 210 baz puan (bps) ve 30 yıllık konvansiyonel tahvillerde yüzde 4 ile 1 milyar dolar sattı. anlaşma ve Reuters tarafından görüldü.

Sukuk için 6,5 milyar dolardan, tahviller için 3,5 milyar dolardan fazla sipariş aldı.

Talep toplama sırasında sukuk için 40 baz puan, konvansiyonel tahviller için 37,5 baz puan sıkılaştırılan ilk fiyatlandırmada ismini vermeyi reddeden bir fon yöneticisi “Sukukta değer yok ama yerel alıcılar olacak” dedi.”

BlueBay Asset Management’ta yükselen piyasaların kıdemli bağımsız stratejisti Tim Ash, “Dubai için cazip fiyatlı … yatırımcılar için masada daha az paradır.” dedi.

Orta Doğu ticaret ve turizm merkezinin 2014 yılından bu yana ilk kamu borç ihracı, mali durumuyla ilgili endişeleri canlandıran ve ekonomisini sallayan 2009 borç krizinin hatıralarını canlandıran keskin ekonomik krizin ortasında geldi.

Bu kriz Dubai’nin emlak piyasasının çökmesine neden oldu ve bazı devlete bağlı şirketleri milyarlarca dolarlık borcu ödemeye zorlamakla tehdit etti. Bir tahvil izahnamesi, petrol zengini komşusu Abu Dabi ve BAE merkez bankası, 2018 ve 2019 yıllarında beş yıl boyunca yeniden finanse edilen tesislerin ardından Dubai’ye 20 milyar dolar borç sağladı.

ÖDENMEMİŞ BORÇ

İzahname, Dubai’nin bu yıl 3,2 milyar dolarlık açık verdiğini gösterdi.

Ayrıca, hükümetin doğrudan borcu Haziran ayı sonunda yaklaşık 34 milyar $ ‘a ulaşırken, Dubai’nin hükümetle ilgili kuruluşların ödenmemiş toplam borcu için konsolide bir tahminine sahip olmadığını da gösterdi.

Açıkçası, piyasa da bu rakamları nominal değerde kabul etmiyor.”dedi. İkinci fon yöneticisi, Dubai’nin mevcut tahvillerine eklenmesinin, ana borç ve açık rakamlarının önerdiği şeyle orantılı olmadığını söyledi. Fon yöneticisi de tanımlanmayı reddetti.

Danışmanlık ve araştırma firması Azure Strategy, Dubai’nin derecelendirilmediğini ve bu durum, bir yatırımcı havuzunu borç teklifinin dışında bırakabileceğini söyledi.

Salı günkü bir raporda “Bir derecelendirme süreci, Dubai’nin kredi profilinin daha ayrıntılı bir şekilde açıklanmasını gerektirecektir.” dedi.

Temmuz ayında derecelendirme kuruluşu S&P, Dubai ekonomisinin bu yıl emirliğin en büyük emlak firmalarından ikisinin kredi notunu “hurda” durumuna düşürmesiyle yüzde 11 küçülebileceğini söyledi.

İhraç, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail’in geçen ay ilişkileri normalleştirmeyi kabul ettikten sonra iki ülke arasındaki yatırımları teşvik etmek için çalışmasıyla geliyor.

Kaynak: Reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir