Dünyada Bir İlk: Fintek Sukuk

İslami sermaye piyasalarının menkul kıymet sektörü altyapısına hizmet amaçlı ilk pilot Fintek Sukuk’un ihracı yapılıyor

“Sukuk Sermaye Piyasasına Açılan Kapı” mottosuyla Sukuk pazarında çalışmalarını sürdüren Wethaq Capital,  Dubai Financial Services Authority denetiminde ilk Fintek Sukuk ürününü piyasaya sürmek için kolları sıvadı. Wethaq Capital, bu konuda en önemli adımı 28 Ağutos 2019’da R3 isimli blockchain firmasıyla ortaklık kurarak  atmıştı. Firmanın bu ortaklıktaki temel hedefi gelecek jenerasyonun finansal piyasalar altyapısını İslami sermaye piyasası çatısı altında inşa etmektir.

İlk defa ihraç edilecek olan Fintek Sukuk için Wethaq Compay, Al Ghurair Investments LLC (AGI), Mashreqbank PSC ve Dubai Islamic Economy Development Centre ile ortaklık kurmuştur.

Pilot uygulama, şu anda manuel, standartlaştırılmamış ve parçalanmış olan ihraç işlemine finansal teknolojinin uygulanmasıyla Sukuk ihraçlarının nasıl daha erişilebilir olabileceğini göstermiştir.

Wethaq, Sukuk ürününün tüm kullanım ömrü boyunca gerekli acente ve altyapı hizmetlerini birleştirerek otomatik hale getirirken, işlem katılımcılarının ve hizmet sağlayıcılarının dijitalleştirilmiş iş akışları sayesinde daha verimli etkileşim kurmasını sağlar.

Wethaq, gpi Link’i kullanarak, SWIFT’in küresel ödeme yeniliği (gpi) hizmetini platformlarına sorunsuz bir şekilde entegre edebilecek ve bu hizmeti kullanarak dünya çapında 3,500’den fazla bankaya ulaşabilecektir.

 

Kaynak: Zawya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir