Dünyada Deutsche Bank Lider, Katılım Bankaları Arasında Albaraka Türk Öncü…

Almanya merkezli Deutsche Bank’ın, toplamda 18 bin çalışanının tüm işlerini yapay zekaya devretmesi bekleniyor


Deutsche Bank, yapay zekaya devrettiği işler toplamının 2022’ye kadar 18 bin çalışanın ürettiği iş toplamına denk gelmesi bekleniyor.

Deutsche Bank Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı Operasyonları Başkanı Mark Matthews Financial News’e yaptığı açıklamada; yapay zekanın kullanımı ile işlerinin önemli bir bölümünde, büyük oranda verimlilik ve şu ana kadar da manuel çalışmaya kıyasla 680 bin saat avantaj elde ettiklerini ifade etti.

Ayrıca açıklamada bu teknolojiyle şu ana kadar kullanılan yapay zeka botlarının, kurumsal bankacılıkta 5 milyon işlem gerçekleştirdiğini, yatırım bankacılığında ise 3,4 milyon kontrol yapıldığını belirten Matthews, planlarının maliyetleri azaltmak olduğunu ifade etmesine rağmen ”Bu durumun personel sayısını düşüreceğine” dair soruları ise cevapsız bıraktı.

Deutsche Bank, önümüzdeki üç yılda 6,6 milyar dolarlık tasarruf girişiminin bir parçası olarak “Operasyon 4.0” adlı yeni bir stratejiyle operasyonel işlemlerinin birçoğunu otomatikleştirmek için çalışmalarına devam ediyor.

Katılım Bankaları arasında, ileri teknoloji kullanımı açısından her zaman öncü durumda olan Albaraka Türk’ün de yapay zeka alanındaki faaliyetleri dikkatle rakiplerince takip edilir durumda.

Start-up hızlandırma merkezi Albaraka Garaj aracılığıyla devam eden faaliyetler arasında en dikkat çekenlerden biri, operasyonel işlemlere ilişkin olarak geliştirilen Biyometrik İmza uygulaması…

PC/tablet/ telefonlardan biyometrik veya dijital imza sağlayan ve imzaların doğruluğunu tespit edebilen yapay zeka ürünü Biyometrik İmza uygulamasının çok yakında devreye girmesi bekleniyor.

Uygulamanın operayonel işlemlerin hızlandırması ve müşteri imzalarının doğruluğunu kusursuz derecede tespit etmesiyle işlem güvenliğini arttırması beklenmekte.

Biyometrik İmza’dan başka Albaraka’nın yapay zeka ürünleri kategorisinde bir de robot çalışan yazılımları bulunuyor. İnsan kaynakları ve Operasyon müdürlüklerinde görev alan bu yazılımlar bir çok süreci kolaylaştıracak şekilde tasarlanmış durumda.

Albaraka’nın; operasyonel yükü azaltmak için kullandığı robot yazılımlar aracılığıyla, ilerleyen süreçte müşterileri yüzünden tanıyan bir sensör sayesinde, şubeye girdikleri anda sıra numarası almadan işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için yapay zeka çalışmalarına devam ettiği biliniyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir