Düzenleyici Değişiklikler Filipinler’deki İslami Bankacılığı Güçlendirmeye Yardımcı Olabilir

Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP) tarafından yayınlanan yeni kılavuzlar, ASEAN’ın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birinde yeni sukuk ihraçlarının yolunu açabilir

Filipinler Merkez Bankası (BSP), ülkenin İslami bankaları ve İslami bankacılık birimleri (IBU’lar) için bir dizi kılavuz yayınladı.

BSP Başkan Yardımcısı Chuchi G. Fonacier, SGF’nin merkez bankasının “finansal sistemin esnekliği ve istikrarı” için kurumsal yönetimiyle uyumlu olduğunu ve İslami bankaların veya IBU’ların Şeriat ilkelerine uymalarını sağlamaya yardımcı olacağını söyledi.

Ajans bir basın açıklamasında “İslami finans ekosisteminin geliştirilmesi zaman alacak ve İslami bankaların orta vadede yerleşik geleneksel bankalardan önemli pazar payı almasını beklemiyoruz.

Sektör Filipinler’de oldukça yeni ve sadece önde gelen oyunculardan biri.  Filipinler Kalkınma Bankası’nın iştiraki Al Amanah; ancak yeni düzenlemeler, sektörün eşit düzenleyici bir oyun alanında rekabet etmesini sağlayabilir, Şeriat uyumlu sigorta ve sukuk araçları da dahil olmak üzere İslami finans piyasalarının diğer önemli unsurlarının tanıtılmasını ve ayrıca merkezi bir şeriat kurulunun kurulması da gerekecektir. 

Filipinler, İslami bankacılığın geliştirilmesi için iyi bir düzenleme potansiyeline sahip olmasına rağmen, sektörün büyümesinin muhtemelen en azından orta vadede sınırlı finansman kaynaklarının yanı sıra kamu finansmanı konusunda kamu bilincinin ve güveninin yetersiz kalacağına inanıyoruz.  Tüketici bilinci oluşturmak ve güven elde etmek zaman alacaktır.”

Geçtiğimiz yıl boyunca Filipinler, pozitif kredi hikayeleri ve yüksek büyüme oranları ile desteklenen bir süreç olan sermaye piyasalarını büyütme ve açma yolunda adımlar attı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir