Emeklilik Gözetim Raporu Açıklandı

Bireysel Emeklilik Sistemi büyümeye devam ediyor

BES nedir ?

Bireysel Emeklilik Sistemi(BES) kişilerin çalıştıkları dönemde gelirlerinin belli bir kısmının uzun süreli tasarrufa ayrılarak yaşlılık döneminde refah düzeyinin devam ettirilmesini ve ek gelir imkanını sağlayan, devletin yüzde 25 katkı sağladığı bir sistemdir.

 EGM nedir ?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin güvenli bir şekilde devam ettirilmesini ve sisteme katılan katılımcıların hak ve menfaatlerini korumak amacıyla emeklilik şirketlerinin ve bireysel emeklilik aracılarının faaliyetlerinin gözetimini gerçekleştirmesi amacıyla 10 Temmuz 2003 tarihinde İstanbul merkezli kurulan bir kurumdur.

Ülkemizde tasarruf alanında önemli bir yer kapsayan emeklilik sisteminin 15 Kasım 2019 tarihli BES ve OKS verileri Emeklilik Gözetim Merkezi(EGM) tarafından açıklandı. Bireysel Emeklilik Sistemi’nin toplam fon büyüklüğü 112 milyar 800 milyon liraya ulaşırken 16 milyar lirası devlet katkısı olan toplam fonun 96 milyar lirası ise katılımcılardan geldi. Katılımcıların fon tutarının 10 milyar lirası faizsiz fonlardan gelirken 90 milyar lirası ise faizli fonlardan geldi. Devlet katkı payı ise 16 milyar liralık toplam fonda 15 milyar liralık fon faizli olurken 1 milyar liralık fonun ise faizsiz olduğu bildirildi.

Kaynak: Sigortacı Gazetesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir