Emirates Islamic, İlk Yarı Verilerini Açıkladı

Emirates Islamic, 2020 mali sonuçlarının ilk yarısını açıkladı

BAE’nin önde gelen İslami finans kurumlarından biri olan , 30 Haziran 2020’de sona eren altı aylık mali sonuçlarını açıkladı. Banka, 12’in ilk yarısı için 2020 milyon AED net karı bildirdi. Net kardaki düşüş, büyük ölçüde bankanın Covıd-19’un gelecekteki etkilerini karşılamak için finansman ve yatırım kitabında daha yüksek değer düşüklüğü oluşturmak için aldığı ihtiyatlı faaliyetlerden kaynaklanmaktadır.

Emirates Islamic H1 2020 Finansal Özellikleri:

  • AED’nin toplam geliri 1,1 milyar dolar, yıllık yüzde 15 daha düşük.
  • Finanse edilen gelir marjları, daha düşük kar oranı ortamı nedeniyle yıllık bazda 25 bps daha düşüktür.
  • 2 milyar AED’DEKİ toplam varlıklar, 2019’un sonundan bu yana yüzde 1 azaldı.
  • 4 milyar AED’DE finansman ve yatırım alacakları, 2019 sonundan itibaren yüzde 8 arttı.
  • Müşteri hesapları, 2019’un sonundan bu yana Genel olarak sabit olan 45 milyar AED’dir.
  • Cari ve tasarruf hesapları 2019’un sonundan bu yana yüzde 10 arttı.
  • Değer düşüklüğüne uğramış finansman oranı yüzde 8.2, güçlü kapsama oranı yüzde 103.2’dir.
  • Yüzde 90’lık ana finansman-mevduat oranı, sağlıklı bir likidite pozisyonu göstermektedir.

Emirates İslami Yönetim Kurulu Başkanı Hesham Abdullah Al Qassim, Emirates NBD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü şunları söyledi: “Covid-19 işimizi etkilemiş olsa da, BAE ekonomisi aşamalı bir şekilde yeniden açılmaya kendimizden emin kalmaya devam ederek çalışmaları sürdürüyoruz. Ülkenin lideri, acil zorlukları ele almak ve ekonominin uzun vadeli toparlanmasını ve büyümesini desteklemek için gerekli düzenleme ve çerçeveleri oluşturmada olağanüstü güç ve öngörü sergilemiştir. Temel Şeriat ilkelerimize sadık kalarak ve topluma olan bağlılığımızı yansıtarak, Covid-19’un bir sonucu olarak finansal zorluklarla karşı karşıya kalan müşterilerimize rahatlama önlemleri sunan ilk İslami bankalar arasındaydık. 2020 yılında, 35.400’den fazla müşteriye 2.09 milyar AED taksitli erteleme için yardımcı olduk.

BAE’nin önde gelen İslami finans kurumu olarak, bu zorlu zamanlarda müşterilerimizi desteklemeye devam ettiğimizden emin olmak için kararlı ve proaktif adımlar atmaya devam edeceğiz. Halkımızın, müşterilerimizin ve daha geniş toplumun sağlığı ve güvenliği konusunda kararlıyız.”

Emirates Islamic İcra Kurulu Başkanı Salah Muhammed Amin şu yorumda bulundu:

“H1 2020 için finansal sonuçlarımız, BAE’nin kilitleme kısıtlamalarını kolaylaştırdığı ve ekonomik toparlanmaya yönelik aşamalı bir plan başlattığı için ölçülü ve temkinli yaklaşımımızı yansıtıyor. Güçlü bilançomuz ve sağlıklı pazar payımız, bankanın sadık müşteri tabanımızı desteklemeye devam etmesini sağlar, böylece hepimiz bu benzeri görülmemiş zamanlardan daha da güçlenebiliriz. Dijitalleşme ve yeniliğe güçlü şekilde odaklanmamız, müşterilere kesintisiz bankacılık hizmeti sunmak için kritik önem taşıyor. Artan müşteri sayısının, güvenli platformumuzda dijital olarak daha aktif hale gelmesinden memnunuz. İleride, bu yeni ortamda müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak ve pazar lideri konumumuzu korumak için dijital bankacılık çözümlerimizi geliştirmeye devam edeceğiz.

Emirates Islamic, toplumun dezavantajlı kesimlerini de desteklemede rol oynamaya devam etti. Emirates İslami Yardım Fonu aracılığıyla banka, 22’in ilk yarısında 2020 milyon AED’yi bir dizi hayır kurumuna ve hak edenlere dağıttı.

Emirates Islamic, güçlü finansal performansı ve mükemmel hizmet taahhüdünün yanı sıra yenilikçi Şeriat uyumlu ürün ve hizmetleriyle küresel sektörde tanınmıştır. Banka, Financial Times’ın aylık yayını The Banker tarafından “Yılın İslami Bankası – BAE 2020” seçildi. Emirates Islamic ayrıca New York merkezli Global Finance dergisinin “Dünyanın En İyi İslami Finans Kurumları” listesinde “BAE 2020’deki En İyi İslami Finans Kurumu” olarak kabul edildi. Emirates Islamic, Dünya finans Dergisi’nin küresel İslami Finans Ödülleri’nde 2019’un ‘en iyi İslami Bankası’ ve ‘en yenilikçi İslami Bankası’ seçildi. Banka ayrıca İslami Finans Haberleri tarafından ‘en yenilikçi İslami banka’ ödülüne layık görüldü.

Kaynak: Emirates Islamic Bank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir