Emirates NBD, Ortak Mülkiyet Hesapları İçin Anlaşma İmzaladı

Bölgenin önde gelen bankacılık grubu Emirates NBD, Dubai Land Departmanı’nın (DLD) Emlak Düzenleme Kurumu (RERA) ile ortak mülkiyet hesapları için bankacılık hizmetleri sağlamak üzere bir emanet acentesi olmak üzere anlaşma imzaladı

Dubai Ulusal Bankası (Emirates NBD), Eylül 2019’da yeni kanunun çıkarılmasından sonra BAE’de RERA ile ortaklık yapan ilk bankadır ve ortaklık ile rekabeti artırmayı ve gayrimenkul sektörüne yatırım yapmayı amaçlamaktadır. Yeni yasa, Dubai’deki tüm büyük gayrimenkul geliştirme projeleri ve ortak mülkiyetler için geçerlidir ve ortak alanların ve olanakların yönetimini kapsar. Mevzuatın yürürlüğe girmesinden sonra, geliştiriciler, topluluk yönetim şirketleri, otel işletmecileri, sigortacılar, yatırımcılar ve sahipler gibi çeşitli paydaş gruplarının faaliyetlerinin ilgili düzenlemelere uygun olmasını sağlamak için adımlar atmaları tavsiye edilir.

Anlaşmaya göre Emirates NBD, hesap için mütevelli olarak hareket edecek ve sahiplerinin çıkarlarını korumak ve gayrimenkul prosedürleri ve düzenlemelerine uyumu sağlamak için bankacılık hizmetleri sunacaktır. Anlaşma, Emirates NBD tarafından, ortak mülkiyet hesaplarının kurulması ve yönetilmesi konusunda yürütülen başarılı bir pilot çalışmayı izliyor. Yüksek Müh. RERA CEO’su Marwan Bin Ghalita şunları söyledi: “Dubai’nin yenilik, güven ve mutluluğa dayanan dünyanın önde gelen gayrimenkul yatırım hedefi olarak konumunu güçlendirmek için Emirates NBD ile ortak olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu anlaşma ile DLD, geliştiricilerin sahip olduğu arazi ve bağımsız mülkiyet amaçlı gayrimenkul birimleri ile ilgili tüm bilgileri içeren ortak mülkler için bir kayıt oluşturacaktır.

Duyuru üzerine yaptığı açıklamada, Emirates NBD Kurumsal Bankacılıktan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Grup Başkanı Ahmed Al Qassim şunları söyledi: “Emirates NBD, BAE emlak sektörünün büyümesini ve gelişmesini desteklemek için sürekli olarak aktif bir rol oynadı. Dubai merkezli gayrimenkul projeleri için yıllardır emanet hesabı mütevelli hizmetleri sunan bir geçmişe sahibiz. Emirates NBD, DLD ve RERA ile çeşitli girişimlerde yakından ve kapsamlı bir şekilde çalıştı ve bugünkü sözleşme mevcut güçlü ilişkimize dayanıyor. Emirates NBD’nin BAE’deki kamu ve özel kuruluşlar için tercih edilen bir ortak ve hizmet sağlayıcı olarak durduğunu teyit ediyor.

Emirates NBD, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye (MENAT) bölgesinde lider bir bankadır. DenizBank’ın satın alınması, Grubun varlığını 13 ülkeye genişleterek 14 milyondan fazla müşteriye hizmet vererek Emirates NBD için önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. Banka, Forbes’un Dünyanın En İyi Saygın Şirketler listesinde ilk 20 arasında yer alan Emirates NBD, küresel markalar arasında lider konumdadır.

Banka, 2019 Yenilikçi Ödülleri’nde Global Finance tarafından ‘Ortadoğu’daki En Yenilikçi Finansal Kurum‘ ilan edildi.

Grup, BAE’de önemli bir perakende bankacılık franchiseına sahiptir ve şubeleri dışında yapılan tüm finansal işlemlerin ve taleplerin yüzde 94’üyle küresel dijital bankacılık endüstrisinde önemli bir katılımcıdır. Emirates NBD, 2019’da Euro para Mükemmellik Ödülleri’nde ‘Orta Doğu’daki En İyi Dijital Banka‘ seçildi ve Banka’nın bölgesel akranları arasında dijital bankacılık lideri olduğunu doğruladı. Grubun BAE, Mısır, Hindistan, Türkiye, Suudi Arabistan Krallığı, Singapur, İngiltere ve Çin ve Endonezya’da toplam 980 şubesi ve 3964 ATM’si ile temsilcilikleri bulunmaktadır.

Banka, büyük bir sosyal medyaya erişimine sahiptir ve Orta Doğu’daki 2019 için Finansal Marka tarafından derlenen ‘Güç 100 Sosyal Medya Sıralaması’ içinde ilk 20 arasında yer alan tek bankadır. Emirates NBD, BAE şirketinde önemli bir oyuncudur ve güçlü İslami bankacılık, yatırım bankacılığı, özel bankacılık, varlık yönetimi, küresel piyasalar ve hazine ve aracılık faaliyetlerine sahiptir.

Grup, BAE hükümetinin finansal okuryazarlığı ve Engelli İnsanların savunulmasını da içeren stratejileri ile yakın uyum içinde olan BAE’nin temel kalkınma ve topluluk girişimlerinin aktif bir katılımcısı ve destekçisidir.

Banka, Birleşmiş Milletler’in kurumsal gönüllülük kolu IMPACT2030 tarafından çalışanların gönüllülüğü ve kurumsal sosyal sorumluluk alanındaki öncü çalışmaları ile tanınmaktadır. Emirates NBD Group, Expo 2020 Dubai’nin Premier İş Ortağı ve Resmi Bankacılık Ortağıdır.

 

Kaynak: Gulf Today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir