Emlak Katılım İki Şube Daha Açtı

Emlak Katılım Bankası’nın İzmir ve İzmit şubesi, 21 Kasım itibariyle faaliyete başladı

İkitelli ve Merkez şubeden sonra resmi olarak açılan üçüncü şube İzmir oldu. Yıl sonuna  kadar hedef 13 şube. Bu şubelerden 3 tanesi faaliyet içinde geri kalan bölgelerdeki şubelerde yıl içerisinde faaliyete başlayacak.

KATILIM BANKASI NEDİR?

Daha çok İslamî bankacılık ya da İslam bankacılığı ve yahut faizsiz bankacılık diye de bilinen katılım bankacılığı, Arap ülkelerinde geliştirilen bir bankacılık sistemi. Faizsizlik prensiplerine göre çalışan, bu prensiplere uygun her türlü bankacılık faaliyetlerini gerçekleştiren, kar ve zarara katılma esasına göre fon toplayıp, ticaret, ortaklık ve finansal kiralama yöntemleriyle fon kullandıran bir bankacılık modeli.

TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI A.Ş NEDEN KURULDU?

Atatürk’ün talinmatıyla kurulan ve 2001 krizine kadar genellikle bizzat toplu konut yapmak da dahil olmak üzere adının da belirttiği inşaat faaliyetlerine destek olma yolunda önemli işler yapan Emlak Bankası’nın adı kriz öncesinde çeşitli yolsuzluk iddialarına karıştı; mali yapısı zayıfladı ve kriz sırasında başka bazı bankalarla beraber kapatıldı. Son 1-2 yıldır inşaat sektörünün zorluklar yaşaması yüzünden gerek devlet yetkililerinden gerekse inşaat sektörü derneklerinden Emlak Bankası’nın yeniden kurulması ve zor durumdaki inşaat sektörünü piyasadan daha uygun koşullardaki kredilerle desteklemesi talep ediliyordu.

TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI A.Ş’NİN EVVELİYATI

Emlak Bankası, 3 Haziran 1926’da Atatürk’ün talimatı doğrultusunda 20 milyon TL sermaye ile kuruldu. 1953 yılında ödenmiş sermayesi 300 milyon TL’ye çıkarılan banka, AnkaraYenimahalle, Ankara-Telsizler, İstanbul-Levent, İstanbul-Koşuyolu İstanbul-Emekli Subay Evleri, İstanbul-Ataköy,İzmir-Denizbostanlısı, Edirne-Mimar Sinan, Eskişehir-Yunuskent, Urfa, Çankırı ve Diyarbakır konutları projelerine imza attı.

Banka bu dönemde kendi inşaatlarının yanı sıra, Ankara Türk Ocakları Merkez Binası, Merkez Bankası Binası, Ankara Devlet Opera ve Balesi, Milli Savunma Bakanlığı Konutları, TRT Sitesi, Devlet Mahalleleri, TBMM Lojmanlarını da inşa etti. Faaliyet gösterdiği son yıllarda ise İstanbul-Ataköy, Ataşehir, Bahçeşehir, Mimaroba, Sinanoba, Ankara-Bilkent, Elvankent, Konutkent, İzmir-Gaziemir, Mavişehir gibi projeleri gerçekleştiren banka, konut, dış ticaret ve denizcilik sektörlerinde uzmanlaştı.

Ancak 3 Temmuz 2001 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Emlak Bankası’nın bankacılık yapma yetkisi sona erdirildi ve tasfiye kapsamına alındı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir