Emlak Katılım’dan İlk Çeyrekte 12,6 Milyar TL Destek

Emlak Katılım Bankası, 2021 yıl ilk çeyrek mali veri sonuçlarını açıkladı…

Banka tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamaya göre ilk çeyrekte banka, ekonomiye 12,6 milyar TL finansman sağlarken aynı dönemde topladığı fonların büyüklüğü ise 12,8 milyar TL oldu. 59 şubeyle faaliyetlerine devam eden bankada 955 kişi istihdam ediliyor. İlk çeyrek mali veri sonuçlarına ilişkin bankanın genel müdürü Nevzat Bayraktar şu şekilde açıklamada bulundu:

“2021’in ilk çeyreğine ilişkin öncü veriler de ekonomik aktivitedeki olumlu seyrin korunduğuna işaret ediyor. Perakende satışlarda yaşanan yükselen trend ve sanayi kapasite kullanım oranının pandemi öncesi seviyelere gelmesi ekonomik çarkların döndüğüne işaret ediyor.

Türk bankacılık sektörü ise kısmi normalleşme adımlarının atıldığı ilk çeyrekte hafif yukarı yönlü trend izledi. 2020 yılsonunda 6.1 Trilyon TL olan sektörün aktif büyüklüğü yeni yılın ilk çeyreğinde 6.2 Trilyon TL seviyelerine geldi. Toplanan fonlar 3.8 Trilyon TL olurken, kullandırılan fonlar da 3.6 Trilyon TL olarak gerçekleşti. Katılım bankaları ise sektöre kıyasla daha iyi bir performans sergiledi. 2020 yılsonunda 437 Milyar TL olan aktif büyüklük, ilk çeyrekte artarak 446 Milyar TL seviyesine ulaştı. Yine aynı dönemde kullandırılan fonlar 230 Milyar TL, toplanan fonlar ise 330 Milyar TL’ye ulaştı.

Mart ayı içerisinde yapmış olduğumuz emek-sermaye ortaklığına dayalı 50 Milyon TL tutarlı ve 455 gün vadeli ihracımız sektör açısından önemli bir yere sahiptir. Getirisi sukuk ihraç tarihinden itibaren çalışmaya başlayan özel bir katılım havuzuna endeksli olan bu ürünümüzde 95/5 paylaşım oranıyla 3 ayda bir dönemsel getiri sağlanmaktadır. Böylece müşterilerimiz katılım havuzlarının önceki performansından etkilenmeyerek vade tarihinden itibaren elde edilen getiriden faydalanmak suretiyle birikimlerini uzun vadeli değerlendirebileceklerdir…” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir