En Hızlı Büyüyen Ekonomiler Arasında Katar

Katar, uzun vadeli çeşitlendirme yoluyla sürdürülebilir ekonomik büyümeye doğru ilerliyor

Katar Finans Merkezi (QFC) Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Mohamed Al Jaida, ülkenin, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olduğunu ve ekonomisinin önümüzdeki yıl daha hızlı bir şekilde büyümesinin beklendiğini söyledi.

Al Jaida, “Katar’ın ekonomisinin bu yıl yüzde 2,8 ve 2020’de yüzde üçe yaklaşması bekleniyor. Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biriyiz ve özellikle Orta Doğu’daki en rekabetçi ikinci ekonomiden biriyiz” dedi.

Başbakan, hükümetin geçmişte aldığı birçok proaktif önlem sayesinde sürdürülebilir ekonomik büyümeye tanık olduğunu söyledi.

“Katar Ulusal Vizyonu 2030, özel sektörün ekonomik çeşitlendirilmesi ve gelişmesine büyük önem veriyor. Katar, son yıllarda ülkenin büyük bir hedef bölgesi olarak büyük bir hedef ve daha büyük Mena bölgesine seçim kapısı niteliğinde olan büyük adımlar attı ve 2019 yılında, Katar, Arap bölgesinde birinci, yatırım güvencesi açısından dünya genelinde yedinci sırada yer aldı” dedi.

Katar ekonomisinin dayanıklılığı birçok küresel ajans tarafından onaylanmıştır. Başbakan, geçtiğimiz Ocak ayında küresel derecelendirme kuruluşları S&P (Standard & Poor’s) ve Moody’s’in Katar’ın jeopolitik zorlukların finansal etkisini azaltmada başarılı olduğunu belirttiğine dikkat çekerek Katar’ın ekonomisine dair görüşlerini yinelediklerini söyledi.

QFC, 2022 yılına kadar ülkedeki finans ve finans dışı sektörlerde 1.000’den fazla şirket çekmeyi ve 10.000’den fazla iş yaratmayı hedefliyor

Qatar Airways Genel Müdürü Cargo Guillaume Halleux, hava taşımacılığının Katar ekonomisini nasıl şekillendirdiğini anlattı. Kargo operasyonları operasyonlarına genel bir bakış vererek, Qatar Airways Cargo’nun Haziran 2017’de Katar’a yasadışı abluka uygulandıktan sonra kesintisiz mal tedarikinde önemli bir rol oynadığını söyledi.

Katar Serbest Bölgeler İdaresi CEO’su Lim Meng Hui, Katar’daki ağaç bölgelerinin hava ve deniz limanları arasındaki bağlantıyı kullanarak ticareti geliştirmek için nasıl konumlandırıldığından bahsetti. Panel tartışması sırasında Orta Doğu ve Afrika ile diğer bölgesel liderler görüşlerini paylaştı.

 

Kaynak: The Peninsula

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir