DÜNYA

Endonezya İslami Finans Pazar Payı, % 10 Engelini Aşacak

Endonezya’nın İslami finans endüstrisinin pazar payı, devlete ait Şeriat uyumlu üç banka faaliyete geçtiğinde önümüzdeki ay% 10 sınırını aşacak gibi görünüyor

Kâr amacı gütmeyen İslami Ekonomi Topluluğu’nun (MES) giden başkanı Wimboh Santoso, yakın tarihli bir sanal medya konferansında yaptığı açıklamada, geçen yılın Kasım ayı sonunda Endonezya’nın toplam finans sektörünün% 9.9’unu İslami varlıklar oluşturduğunu söyledi.

Bu pazar payı, 1992’de ülkenin ilk İslami bankası Bank Muamalat’ın açılmasından bu yana yaklaşık otuz yıl önce geldi.  Wimboh, İslami finans endüstrisinin Ocak-Kasım 2020 döneminde% 21.58 büyüyerek 1.770.32 trilyon rupiye (126 milyar $) ulaştığını söyledi. Bu, 2019’un aynı dönemindeki% 13.84 artıştan çok daha yüksek.

ANAHTAR İSTATİSTİKLER ENDONEZYA İSLAMİ FİNANS VARLIKLARI KASIM 2020:

  • İslami banka varlıkları 592,35 trilyon rupi
  • Banka dışı İslami varlıklar 113,16 trilyon rupi
  • İslami sermaye piyasası varlıkları (kurumsal sukuk, devlet sukuku, İslami yatırım fonları, Şeriat uyumlu hisseler hariç) 1.063,81 trilyon rupi

Geçen yılki yüksek büyümeye rağmen, pazar payı hala% 20’lik ulusal hedefin çok uzağında. Finansal Hizmetler Otoritesi’nin (OJK) komisyon üyeleri başkanı Wimboh, “Şeriat finansal ekosistemini hızlandırmada hala bazı gerçek zorluklarla karşı karşıyayız” dedi. Zorlukların şunlar olduğunu söyledi:

  • düşük okuryazarlık oranı (geleneksel% 38.03’e kıyasla% 8.93)
  • özellikle bölgelerdeki eğitimsiz müşteriler nedeniyle düşük katılım oranı (geleneksel% 76,19’a göre% 9,1),
  • sınırlı Şeriat ürünleri
  • Murabahah ve sukuk finansmanına fazlasıyla bağlı bir iş modeli
  • sektörde sınırlı deneyimli uzmanlık / beşeri sermaye.

Wimboh, Endonezya’nın İslami finans endüstrisinin mikro vakıf ajansları aracılığıyla mikro ve küçük işletme finansmanı gibi yeni ürünleri ve iş modellerini keşfetmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Ayrıca, endüstrinin dijital oyuncularla daha fazla işbirliği yapmasını, profesyonel sertifikalar, e-öğrenme, burs, endüstri temalı araştırmalar yoluyla beşeri sermaye yeterliliğini artırmasını ve hem yerel hem de küresel pazarda İslami bankacılık iş varlığını büyütmesini önerdi.  MES, üç kamu bankasının birleşmesi sonucu oluşan varlık olan Bank Syariah Endonezya’nın Şubat ayındaki başlangıcını memnuniyetle karşılıyor. “Devletin sahip olduğu İslami bankaların birleşmesi gibi, ulusal Şeriat finans endüstrisinin kapasitesini artırma çabalarını destekliyoruz. Gerçekten bir etki yaratmak için son 20 yılda yaptığımız gibi her zamanki gibi iş yapmamalıyız ”dedi. Ulusal Şeriat Ekonomisi ve Finans Komitesi (KNEKS) ekosistemi destekleyen İslami ekonomi direktörü Sutan Emir Hidayet, yeni birleştirilmiş bankanın İslami finans pazar payını çok yakında% 10 bariyerini aşacağına inanıyor. Üç banka tarafından tutulan konsolide varlıklar – Bank Syariah Mandiri, BNI Syariah ve BRI Syariah – yaklaşık 207 trilyon rupi (14 milyar $) ve BRI, Bank Mandiri, BCA, BNI, BTN ve CIMB Niaga, dedi Sutan.

25 Ocak Pazartesi günü Başkan Joko Widodo tarafından başlatılan “Şeriat ekonomisi markası” nın İslami finans sektörünün büyümesini hızlandıracağına inanıyor. Yeni logo, devlet kurumları ve İslami ekonomideki diğer paydaşlar tarafından ürünleri, faaliyetleri ve kampanyaları için endüstrinin büyümesi için birleşik bir dürtü göstermek ve tüketiciler arasında bunun farkındalığını artırmak için kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir