Endonezya İslami Fintech Şirketlerinin Büyüme Potansiyeli

 Endonezya’nın Şer’i fintech şirketleri 2019 yılında sağlam bir büyüme kaydetti ve ortalama beş kat daha fazla finansman sağladı

2019’un tamamı için Finansal Hizmetler Otoritesi’nin (OJK) resmi rakamları henüz mevcut değil, fintech esaslı geleneksel ve İslami toplam krediler 2018’de 20 trilyon Rupi iken 30 Kasım 2019’a kadar olan veriler 74.54 trilyon Rupiye (5.44 milyar $) ulaştığını gösteriyor.

İslami fintech sektöründe, 12 lisanslı kuruluştan en yüksek büyüme finansmanı hacmine sahip beş platformun Dana Syariah, Ammana, Alami, Investree Syariah, Ethis Crowd ve Kapital Boost olduğu söylendi. Dana Syariah 305 milyar Rupi değerinde finansman sağladı. Investree Syariah 240 milyar Rupi, Kapital Boost 109 milyar Rupi, Ethis Crowd 106 milyar Rupi, Alami 70 milyar Rupi ve Ammana 13 milyar Rupi kanalize etti.

Geçen yıl elde edilen yüksek büyüme, özellikle milenyum hedefleri ve üniversite öğrencileri arasında İslami finansman platformlarına ilişkin artan farkındalığa bağlanmaktadır.

2020’de En Az % 100 Büyüme

Bu yıl Şer’i platformların kullandırdığı finansman konusunda 2-3 trilyon rupi artış öngörülüyor.

Yeni platformlar ve mevcut oyuncular arasındaki işbirlikleri, piyasaya girmek için daha fazla Şer’i ödeme kapıları ve İslami yatırımlar arayan daha fazla kurumsal yatırımcı da dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin buna katkıda bulunacağına inanılıyor. 

BitLand, Goolive, HalalVestor, Invesproperti, Mobilima, One Shaf, Provesty ve Zahir de dahil olmak üzere diğer dernek üyeleri de OJK ile dijital finansal platformlar olarak kayıt sürecindedir.  

OJK verilerine göre 2019’da 25’i lisanslı 164 kayıtlı geleneksel ve İslami fintech platformu vardı. Bunlar arasında 12 lisanslı Şer’i finansman platformu bulunmaktadır.

 

Kaynak: Salaam Gateway

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir