Endonezya’daki İslami Bankalar, 2020’de Geleneksel Emsallerini Geride Bıraktı

Endonezya’nın İslami bankacılık sektörü varlıkları 2020’de% 10,97 artarak ülkenin geleneksel bankalarında kaydedilen% 7,7’den daha fazla büyüdü

Bankacılık sektörünün 2020 pazar büyüklüğünü vermedi ve Finansal Hizmetler Otoritesinden (OJK) alınan resmi veriler henüz mevcut değil.  Başkan, Endonezya’nın en yeni İslami bankası olan Bank Syariah Endonezya’nın üç devlet bankasının birleşmesiyle kurulan resmi açılışında konuşuyordu.

Başkan, Endonezya Bankası’nın 2020 sonunda 240 trilyon rupi (17 milyar dolar) varlığını elinde tuttuğunu söyledi. BRI, Bank Mandiri, BCA, BNI, BTN ve CIMB Niaga’dan sonra yedinci en büyük bankadır. Cumhurbaşkanı, “Bugün Endonezya’nın Şeriat ekonomisinin gelişimi için tarihi bir gün” dedi. “Hem bölgesel hem de küresel Şeriat ekonomisinin çekim merkezi olmayı umuyoruz.”

ANAHTAR İSTATİSTİKLER ENDONEZYA İSLAM BANKACILIK SEKTÖRÜ BÜYÜME 2020:

  • Toplam varlıklar, geleneksel bankalar için% 7,7’ye kıyasla% 10,97 arttı
  • Üçüncü şahıs fonları geleneksel bankaların% 11,49’unun üzerinde% 11,56 büyüdü
  • Finansman% 9,42, konvansiyonel bankalar% 0,55 büyüdü

PT Bank Syariah Indonesia Tbk Başkanı Heri Gunardi, bankanın adının Endonezya’yı hem yerel hem de küresel pazarda temsil etme hedefinden ilham aldığını söyledi. Bir yıldız olan logonun kendisi, Endonezya’nın Tanrı inancı, Endonezya milliyetçiliği, insancıllık, demokrasi ve sosyal adaletten oluşan Pancasila ideolojisini temsil ediyor. Logo aynı zamanda İslam’ın beş şartını temsil ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir