Endonezya’nın En Büyük İslami Bankası Faaliyete Geçti

Bank Syariah Endonezya, Endonezya’nın devlet borçluları BNI Syariah ve Bank Syariah Mandiri’nin İslami bankacılık birimlerinin BRI Syariah ile birleştirilmesiyle kuruldu

Başkan Joko Widodo, dünyanın en büyük Müslüman çoğunluk ülkesinde şeriat finans sektörünü canlandırmak için Pazartesi günü Endonezya’nın en büyük İslami kredi kuruluşunun operasyonlarını başlattı.

Bank Syariah Endonezya, Endonezya’nın devlet borçluları BNI Syariah ve Bank Syariah Mandiri’nin İslami bankacılık birimlerinin, Aralık 2020 itibarıyla 240 trilyon rupi (17,13 milyar dolar) varlık ve 22,6 trilyon rupi çekirdek sermayeyi birleştirerek BRI Syariah ile birleştirilmesiyle oluşturuldu.

Birleşmenin ardından Endonezya’nın yedinci en büyük kredi sağlayıcısı oldu. Jokowi adıyla daha çok tanınan başkan, Pazartesi günkü açılışında, “Pandemi krizinin ortasında, Endonezya’daki şeriat bankacılığının istikrarlı bir büyümeyi sürdürmesinden memnuniyet duyuyorum” dedi ve şeriat bankalarının 2020’de geleneksel kredi verenlerden daha iyi olduğunu belirtti. varlık koşulları, üçüncü şahıs fonları ve finansmanı büyüdü. 

Endonezya Finansal Hizmet Kurumu (OJK) verilerine göre, şeriatçılardan alınan krediler 2020’de yıllık bazda% 9,5 artarken, geleneksel bankaların kredileri% 2,41 oranında küçüldü. Birleştirme süreci, banka geçen hafta OJK’dan izin alana kadar Mart 2020’de başladı. OJK’ye göre, ülkenin şeriat finans sektörünün varlıkları 2020 yılı sonunda 1.770.32 trilyon rupiye (126.36 milyar $) ulaştı, bir önceki yıla göre yaklaşık% 22 arttı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir