Endonezya’nın Şeriat Uyumlu Fintek Potansiyeli

“İslami finans ve İslam fintek de Endonezya doğru yönde hareket ediyor”

Endonezya uzun zaman sonra ilk defa bir İslami finans kategorisinde Malezya’yı geçti. İslami Finans Ülke Endeksi’nin(IFCI) sponsorluğunda Jakarta’da Ekim ayında yayımlanan 2019 Küresel İslami Finans Raporu’nda Endonezya’nın İslami fintek alanındaki önemine vurgu yapmaktadır. Rapor daha sonra Ulusal Kalkınma Planlama Bakanı Prof. Bambang Brodjonegoro tarafından ‘İslami Finansta Yapay Zeka ve Yenilikçilik’ konulu bir forumda yayımlandı. Endekse göre Endonezya GIFR metodolojisiyle IFCI 2019’da 1. sırada yer aldı ve 2011 yılından beri endekste lider olan Malezya’yı da geçti.

IFCI metodolojisi hali hazırdaki İslami Bankaların, İslami bankacılık pencerelerinin, Şeriat denetleme rejimlerinin, İslami finansal varlıkların, Müslüman nüfus, Sukuk, İslami finans eğitiminin yanı sıra yasa ve yönetmeliklerin sayısını da dikkate alır. Malezya İslami finans sektörüne hizmet dahil fintek gelişimine olan desteği ve teşviği Endonezya’ya oranla daha fazladır. Ancak Malezya’nın pazar büyüklüğü komşusu Endonezya’ya göre daha küçüktür. Böylelikle Endonezya pazar büyüklüğüyle yakın gelecekte lider olma potansiyelini korumaktadır. Ayrıca Endonezya Ekim 2017’de Şeriat Fintek Derneği’ni kurmuş ve derneğin amacı şeriata uygun fintek’in gelişmesini sağlamaktır.

Endonezya İslami fintek de dahil olmak üzere islami finansta dikkat edilmesi gereken bir ülkedir.

Endonezya da İslami fintech gelişimini teşvik etmek için altyapı ve destek sistemleri mevcuttur. Halkın yaratıcılığı ve pazar boyutuyla büyütülmesiyle Endonezya, yakın gelecekte İslam fintech piyasasında lider olma potansiyeline sahiptir.

Kaynak: Islamic Microfinance News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir