DÜNYA

Etihad Credit Insurance, Yeni İslami Çözümle Finansman Açığını Daraltmayı Hedefliyor

Etihad Credit Insurance’ın yeni islami çözümü, ticaret finansmanı açığını daraltmayı ve helal ticareti artırmayı hedefliyor

Yeni bir islami çözüm için  helal ticarette faaliyet gösteren UAE işletmelerine uluslararası pazarda rekabet avantajı sağlarken ticaret finansmanındaki muazzam küresel eksikliği ele alınıyor. Dünya Ticaret Örgütü’ne göre, küresel ticaretin %90’ı şu anda kredi ve sigorta veya garantiler yoluyla finanse ediyor. Uluslararası Ticaret Odası ve Suudi Arabistan ile yakın zamanda büyümeyi daraltmak için harekete geçen Dünya Ticaret Örgütü, salgın nedeniyle ticaret finansmanında 2 trilyon ile 5 trilyon dolar arasında bir boşluk olduğunu tahmin ediyor.

Şeriata uygun ticari kredi sigortası veya ihracat finansmanı çözümlerinde eksiklik olduğu söylenmiştir. Ortadoğu’da, İslam Kalkınma Bankası üyesi olan İslami Yatırım Sigortası ve İhracat Kredisi Kurumu, İslam İşbirliği Teşkilatı ülkelerine bu tür hizmetler sunan tek kurumdur. 

Dubai İslami Ekonomi Geliştirme Merkezi, ECI İslami’nin Şeriata uygun çözümlerinin helal sektörünü canlandıracağı umuluyor. DIEDC’nin strateji ve planlama müdürü Wadha Al Ghfeli, “Kapsamlı İslami sigorta ve yeniden sigorta, sınır ötesi helal ticareti önemli ölçüde artırabilir ve BAE’ne küresel bir helal ticaret merkezi olarak konumunu güçlendirmek için stratejik avantaj sağlayabilir” açıklamasında bulunmuştur. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir