Etiyopya’da İslami Bankacılık Sektörü Büyüyor

Etiyopya’ da İslami bankacılık alanı genişliyor ancak karışılabileceği bazı zorluklar olduğu da görülüyor

Afrika’daki en kalabalık ikinci ülke olan Etiyopya, ülkedeki Şeriat uyumlu finansal hizmetler sunan bankaların sayısı, tüm yerel bankacılık topluluğunun yarısından fazlasına getirerek İslami bankacılık hizmeti sağlayıcısını oluşturma çabası içerisindedir.

IFN, Etiyopya’nın Dashen Bankası’nın 5 Şubat’ta 16 şubesinde mevduat ürünleri ve bir ticaret finansmanı programından başlayarak İslami bankacılık ürünleri sunmaya başlayacağını ve en sonunda 2020’in ilk yarısına kadar 120’ye çıkaracaklarını planladıklarını ve bu da 340’dan fazla şube ağında hareket ediyor.

Mesfin Bezu Yumam, bankanın faizsiz bankacılık departmanı Müdürü, IFN’ye verdiği demeçte, ”İslami bankacılık pencere hizmetinin, beş yıllık operasyonlarının sonunda harekete geçirilen mevduat, yatırım/finans miktarı vb. açısından bankanın toplam konsolide bilançosunun yüzde 20’sine kadar yüksek bir payını temsil edeceğini umuyoruz” dedi.

Şu anda beş yıllık İslami finans stratejisini tamamlayan banka, bir Şeriat yönetişim çerçevesi uyguladı ve beş akademisyenden oluşan Şeriat danışma komitesi kurarak Etiyopya’da bir Şeriat kuruluna sahip yalnızca ikinci banka oldu. İlki, Şeriat bankacılık modelini ilk uygulayan ve 2017 sonunda kazancının yüzde 34’ünü İslami işlemler yapan Oromia International Bank.

Dashen Bank’ın İslami bankacılık alanına girişi, büyük ölçüde Sahra altı Afrika bölgesinde daha geniş İslami finans faaliyetlerinin teşvik edildiği bir dönemde ülkedeki faiz dışı ürünlere yönelik artan talep ve ayrıca Etiyopya’nın finansal katılım için ulusal gündeminden kaynaklanıyor. Arzdaki genişleme, Afrika bölgesinde Müslüman dostu finansal ürünlerin giderek daha fazla benimsenmesinin iyi bir işareti olsa da, Etiyopya’nın İslami finans sektörünün gelişimi, gerekli düzenlemelerin olmaması nedeniyle hala engelleniyor.

“Etiyopya Ulusal Bankası tarafından gelecekte İslami finans ve bankacılık işini etkin bir şekilde yönetmek için daha fazla talimat yayınlanması beklense de, zaten mevcut olan Etiyopya’daki İslami bankacılık pencere hizmetinin yolunu açtı. Bununla birlikte, diğer hükümetler İslami bankacılık ve finans için elverişli bir ortam oluşturmak için süreci takip etmediler ”diyen Mesfin, bunun şu anda büyük ölçüde Murabahah yapılarıyla sınırlı olan ürün gelişimini engellediğini sözlerine ekledi.

Ülkedeki 35 mikrofinans sağlayıcısından yalnızca birinin Şeriat alternatifi sunduğu, ancak hükümetin 2020 Ulusal Finansal İçerme Stratejisi’nde tekaful ürünlerini keşfetme ve geliştirmeye istekli olduğunu belirtmesine rağmen, İslami sigorta henüz mevcut değil.

Kaynak: Islamic Finance News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir