Faizsiz İlk Yatırım Bankası Faaliyete Geçti

Mayıs 2019 da kurulan Golden Global Yatırım Bankası Türkiyede faizsiz bankacılık prensiplerine göre faaliyet gösterecek ilk yatırım bankası olma özelliğini taşıyor

Cari ve katılma hesapları ile fon toplamadan faaliyet gösterecek banka, fon kullandırım yöntemleri açısından ise Katılım bankalarının kullandığı birçok ürünü kullanabilecek. Ancak Banka, mudarabe (Emek sermaye ortaklığı) ve müşareke ( sermaye ortaklığı) ürününe özel önem vermekte. Dış ticaretin finansmanı da yine öne çıkan hususlardan.

Golden Global Yatırım Bankası son dönemlerde adını sıkça duyurmaya başlamıştı. Yapılan başvuruların ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından geçtiğimiz Mayıs ayında kurulumu tamamlanan bankanın faaliyetlerini gerçekleştirmesi için gerekli iznin çıktığı belirlendi.

Golden Global Yatırım Bankası faaliyet iznini almasının ardından hemen harekete geçti. Karar Resmi Gazete’de de yayınlandı. Bankanın bundan sonraki dönemlerde sorunsuz bir şekilde bankacılık faaliyetlerine başlaması bekleniyor. Golden Global Yatırım Bankası’nın faaliyet izni almasının ardından ülkede faaliyetlerine devam eden yatırım bankası sayısının 14’e yükseldiği açıklandı.

Bankanın kurucu ortakları arasında Emir Kaya, Salih Berberoğlu, Recep Kaba, Ahmet Dağlı ve Mustafa Akın yer alıyor. Bankanın kurucu sermayesinin ise 150 milyon lira olduğu belirlendi. Bankanın genel müdürü de açıklandı. Daha önce Halk Bankası’nda müfettiş olarak göreve başlamış ve şube müdürlüğüne kadar yükselmiş olan Özay Balta’nın bulunduğu belirlendi. Linkedin üzerinden yapılan araştırma sonrasında bankanın çeşitli departmanlarında görev alan çalışanların temelinin katılım bankası kökenli olduğu ve bu sebepten dolayı sektörde başarılı çalışmalara imza atmalarının beklendiği belirtildi. Bankanın bundan sonraki dönemde yapacağı çalışmalardan dolayı son derece umutlu olduğunun altı çizildi.

Golden Global Yatırım Bankası Hakkında

Bankacılık ve uluslararası ticaret alanındaki profesyonel yöneticilik ve girişimci kimlikleriyle üst düzey tecrübeye sahip ortaklar tarafından, ağırlıklı olarak dış ticaret firmalarına bankacılık hizmetleri ve alternatif finansman yöntemleri sunmak amacıyla kurulan Golden Global Bank; tüm faaliyetlerini faizsiz finans prensiplerine uygun şekilde icra eden ülkemizdeki ilk ve tek yatırım bankasıdır.

BDDK tarafından 29.05.2019 tarihinde kuruluş izni verilen Golden Global Bank; faizsiz finans prensipleri çerçevesinde, müşterilerinin ihtiyaçlarına pratik ve kalıcı çözümler sunarak Türkiye’de ve bölgesinde lider yatırım bankalarının arasına girme hedefiyle yola çıkmıştır.

Golden Global Bank, ülkemizin gelecek vizyonuna duyduğu güven ve İstanbul’un ticari ve finansal kimliğiyle uyumlu şekilde üstleneceği Uluslararası Finans Merkezi rolüne olan inancıyla;

Yakın coğrafyamız başta olmak üzere, hedef pazarlardaki dış ticaretin bankacılık hizmetlerine odaklanarak ülkemiz dış ticaret hacminin artırılmasına,

Yurtiçi ve yurtdışında farklı kaynaklardan sağladığı fonlarla para ve sermaye piyasalarının derinleşmesine,

Ülkemizdeki stratejik yatırım projelerinin finansmanına ve yakın coğrafyamızdaki potansiyel yatırımlardan ülkemiz müteşebbislerinin de faydalanabilmesine,

Katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir