DÜNYA

Filipinler, İslami Bankacılık Yasası Uygulama Kurallarını Yayınlıyor

Filipinler Merkez Bankası (BSP), Para Kurulu’nun (MB) lisans çerçevesini özetleyen ve Şer’i yönetişim ilkelerini tartışan iki genelgeyi onayladıktan sonra ülkenin İslami bankacılık yasası için uygulama kurallarını yayınlamaya hazırlandığını söyledi

BSP Başkan Yardımcısı Chuchi G. Fonacier, Para Kurulu’nun 13 Aralık’ta İslami bankacılık konusunda iki yeni genelgeyi tamamladığını söyledi: Biri İslami bankaların lisanslanması ile mevcut bankalar tarafından İslami bankacılık penceresinin kurulmasını diğeri ise Şer’i yönetişimi ilkelerini kapsıyor. Bir yabancı İslam bankasının Filipinler’de şube açmayı istediğini ifade ederken, “Bazı yerli bankalar da kendi İslami bankacılık pencerelerini kurmayı düşünüyorlar.” dedi.

Şu anda Al Amanah İslam Bankası, ülkede faaliyet gösteren tek İslam bankasıdır. 2008 yılından bu yana faaliyetlerini gerçekleştiriyor olmakla beraber şu anda Filipinler Kalkınma Bankası bünyesindedir.

BSP Mali Denetim Altyapısı III Genel Müdürü Arifa Ala daha önce birkaç bankanın İslami bankacılığa ilgi duyduğunu ancak çoğunun hala kurallara dair uygun zeminin oluşması için beklemede olduğunu söyledi.

11439 sayılı Cumhuriyet Yasası veya 22 Ağustos’ta imzalanan İslami bankaların düzenlenmesi ve organizasyonel yapısını öngören kanun, merkez bankasının sektörün düzenleyici organı olarak hareket etmesini zorunlu kılar ve hem yerli hem de yabancı İslami bankaların kurulmasına izin verme yetkisi verir. Kanun ayrıca, geleneksel bankaların Para Kurulu’ndan onay alınmasının ardından İslami bankacılık faaliyetlerine katılmalarına izin vermektedir. Şer’i ilkeler uyarınca, İslami bankacılık, “riba” yani faiz içermeyen faaliyetleri olan varlık destekli bir bankacılık işletmesidir. Yasaya göre, İslami bankalar cari hesapları, tasarruf hesaplarını, yatırım hesaplarını ve yabancı para mevduatlarını kabul edebilirler.

İslami bankalar, MB tarafından operasyonlarının ve diğer sermaye ihtiyaçlarının onaylanması üzerine “sukuk” gibi Şer’i finansman araçları da çıkarabilirler.

 

Kaynak: CIBAFI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir