Filipinler’de İslami Bankacılık Sektörüne İlgi Artıyor

Filipinler merkez bankası, sektörün yeni oyuncular için uygun hale gelmesini sağlarken, üç bankanın da sektöre giriş yapmaya istekli olduklarını ifade etti

Filipinler merkez bankası, bazı kurumların İslami bankacılık ve finans sektörünü tanıma/keşfetme evresinde olduklarını, bazılarınınsa sektöre giriş yapmaya hazır olduklarını dile getirdi. Bu kurumlardan bir kısmının yerli, bir kısmının ise yabancı bankalar olduğu bildirildi.

Merkez bankası tarafından yayınlanan ve Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP)’nin güçlü kurumsal yönetişim ve tüketicinin korunmasını destekleme ile tutarlı olan genelgeler, İslami bankaların ve İslami bankacılık birimlerinin kurulmasına ilişkin lisans çerçevesini ve BSP’nin Şer’i Yönetişim Çerçevesi’ndeki beklentilerini kapsamaktadır.

BSP’nin konvansiyonel bankaların ve şubelerin kurulmasına ilişkin mevcut lisanslama çerçevesi, İslami bankacılık işlemleri için ilgili Şer’i gereklilikler neticesinde düzenlemelerle kabul edilmiştir.

BSP, herhangi bir düzenleyici aracı olmaksızın, daha geniş yatırımcıyı ve İslami bankacılık ve finansa tüketici katılımını teşvik etmek için tutarlı ve kapsamlı bir dizi düzenleme ve standart sağlamayı amaçlamaktadır.

 

Kaynak: Philstar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir