Finans Sektörünün Geleceğini Şekillendirmek

Brunei Sultanlığı Finansal Sektör Planı 2016-2025 Autoriti Monetari Brunei Darussalam (AMBD) tarafından 2016 yılında yayınlandı. Plan, Brunei Darüsselam için 2025 yılına kadar dinamik ve çeşitlendirilmiş bir finansal sektörün vizyonunu ortaya koyuyor. Bu vizyon Brunei Vizyon 2035’in üçüncü Brunei Sultanlığı’nı dünyanın en iyi 10 ülkesinde kişi başına gelir sağlayan dinamik ve sürdürülebilir bir ekonomiye dönüştürmek

  • Para ve Finansal İstikrar

Brunei para sistemi, Brunei Sultanlığı ve Singapur arasındaki Para Birimi Değiştirilebilirlik Anlaşması ile desteklenen Para Kurulu Anlaşması’nı temel almaktadır. Bu düzenleme uyarınca, para birimleri, para birimi kurulunun rezervlerinde tutulan eşdeğer miktarda olmak üzere ekonomide yayınlanan toplam para birimini yedekler. Döviz Siparişi, 2004 uyarınca, sadece AMBD’nin Brunei banknotları ve madeni paraları çıkarmasına izin verilmektedir. Ayrıca, 2004 tarihli Döviz Siparişi, AMBD’nin döviz rezervleri ile ihraç edilen her banknot ve madeni parayı da yedeklemesini gerektirir. Bu, Brunei doları için güven ve istikrar sağlamayı ve böylece ticaret ve yatırımı kolaylaştırır. Singapur’un para politikasının Brunei Sultanlığı’ndaki para koşulları üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Singapur, döviz kurunu para politikası aracı olarak kullanmaktadır. Para Birimi Değiştirilebilirlik Anlaşmasına dayanan uzun süredir devam eden para politikası çerçevesi, makroekonomik istikrar için yararlı olmuştur. Nitekim Brunei Sultanlığı’ndaki enflasyon da düşük ve istikrarlı olmuştur, bu rakam 1983-2018’de ortalama yüzde 1,1’dir.

  • Rekabetçi ve Yenilikçi Mali Kuruluşlar ve Hizmetler

Rekabetin yoğun olduğu bir ortamda büyümek için finansal kurumlar, yenilikçi ve finansal sektördeki değişen eğilimlere duyarlı olmalıdır. AMBD, rekabeti teşvik ederken bankaların faiz / kar oranlarını, iç risk iştahları ve borçluların kredi değerlerine dayalı olarak borç verme / finansman oranlarını fiyatlandırmalarına olanak sağlamak için düzenlemeye tabi tutmuştur. 

AMBD, yeniliği teşvik ederken FinTech Düzenleyici Korumalı Alanı aracılığıyla FinTech denemelerini teşvik eder. Korumalı alan, finansal kurumların ve diğer FinTech oyuncularının rahat bir düzenleyici ortamda ancak sınırlı sınırlar ve süre içinde yenilikçi finansal ürünler veya hizmetler denemelerini sağlar.

Bugüne kadar, beş yeni başlangıç ​​şirketi, e-cüzdan hizmeti ve dijital havale hizmeti de dahil olmak üzere FinTech ürün ve hizmetlerini test etmek için sanal alana girme onayını aldı. AMBD bu alanın geliştirilmesinde bölgesel işbirliğinden yararlanmaktadır. Bilgi paylaşmak ve ortak inovasyon projelerini teşvik etmek için Singapur Para Kurumu (MAS) ile bir FinTech İşbirliği Anlaşması imzalamıştır .

  • Sağlam ve Modern Altyapı

Sağlam ve modern bir finansal altyapı, finansmana daha fazla erişimi kolaylaştırmak ve finansal istikrarı korumak için hayati öneme sahiptir. Finansal altyapının kalitesi, finansal sistemin işlevlerini ne kadar iyi yerine getirebileceğini de belirler. Başlıca finansal altyapı unsurları arasında kredi büroları, teminat kayıtları, ödemeler ve ödeme sistemleri yer almaktadır.

AMBD’nin Kredi Bürosu 2012 yılında hizmete başlamıştır. Ülkede faaliyet gösteren tüm lisanslı bankalara ve finans şirketlerine Perbadanan Tabung Amanah Islam Brunei (TAIB) dahil kredi bilgileri sağlamaktadır. 2014 yılında, Kredi Bürosu, kamu üyelerinin yanlış bir kredi geçmişinin değiştirilmesini kontrol etmesini ve talep etmesini sağlayan bir kendi kendine soruşturma ve anlaşmazlık çözümü hizmeti sunmuştur.

  • Gelişmiş Uluslararası Entegrasyon

Gelişmiş uluslararası entegrasyon, yerli finansal kurumlar için yeni fırsatlar yaratabilir. Blueprint, ASEAN ve bölgesel ekonomik entegrasyon girişimlerine, özellikle ASEAN Ekonomik Topluluğu’nun (AEC) başarılı bir şekilde uygulanmasına yönelik girişimlere aktif katılımı önermektedir.

AEC 2025 Blueprint, finansal mesajlaşma için ortak bir küresel standart olan ISO 20022’nin, bölgesel finansal entegrasyon ve ASEAN pazarlarında ödeme ve takas sistemlerinin geliştirilmesi için temel bir hedef olarak benimsenmesini belirtir. Brunei Sultanlığı, ASEAN’da Ulusal Ödemeler ve Ödeme Sistemlerinde ISO 20022’yi ilk kabul eden ülke oldu.

  • Beşeri Sermaye Gelişimi

Bilgi tabanlı bir endüstri olarak, finans sektörünün başarısı kalifiye işgücü ve bilgili finansal tüketiciler tarafından desteklenmektedir. Blueprint, bu alanda iki temel stratejiyi ana hatlarıyla ortaya koyuyor: Birincisi, finans sektörü işgücünün bilgi, beceri ve yetkinliklerini yükseltmek ve ikinci olarak finansal okuryazarlığı teşvik etmek.

AMBD gözetiminde bir eğitim enstitüsü olan İslami Bankacılık, Finans ve Yönetim Merkezi (CIBFM), finans sektörü için beşeri sermaye gelişiminin kolaylaştırılmasında kilit bir rol oynamaktadır. CIBFM, İslami bankacılık, finans ve yönetim alanlarında çeşitli konularda eğitim programları sunmaktadır. CIBFM, Malezya İslami Finans Eğitim Merkezi (INCEIF) ve İslam Kalkınma Bankası (IDB) İslam Araştırma ve Eğitim Enstitüsü (IRTI) gibi önde gelen bölgesel ve uluslararası eğitim enstitüleri ile yüksek kaliteli İslami finans programları sağlama konusunda işbirliği yapmıştır.

 

Kaynak: Borneo Bulletin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir