Finansevim ve Vakıfevim Birleşti

Yıllık 25 milyar TL’lik hacme ulaşan faizsiz konut ve araç edindirme sektöründe rekabet daha da kızışıyor. Sistemde ay sonunda regülasyon sürecinin tamamlanması beklenirken, Finansevim ve Vakıfevim bu alanda güçlerini birleştirdi

NİSANDA BİRLEŞİYOR

İki kurumun da yüzde 50 ortağı olan Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kolo, kalan hisseleri de devralarak, her iki kurumun tek sahibi oldu. İki markayı Kolo Holding çatısı altında Finansevim olarak birleştiren Kolo, birleşmenin 6 Nisan tarihinde tamamlanacağını söyledi.

HOLLANDA’DAN FON

Birleşme sonrası sermayelerinin 25 milyona çıkacağını, bunu Hollanda’dan gelecek fonların desteğiyle 500 milyona çıkaracaklarını belirten Kolo, Hollandalıların 60 milyon euroya yakın yatırım yapacağını söyledi. Kolo, “İki yılda Finansevim markasıyla 400 çalışan ve 50 şubeye ulaştık. Vakıfevim de beş ayda 12 şubeye ulaşmıştı. Bu birliktelikle 2020’yi Türkiye’nin en büyük şube ağına sahip şirketi olarak tamamlayacağız” dedi. Finansevim’in vergi öncesi kârının 22 milyon TL olduğunu, ikinci yılında kâr açıklayan tek firmanın kendileri olduğunu kaydeden Kolo, yeni açılacak 100 şubeyle toplamda 160 şubeye ulaşacaklarını kaydetti. Kolo, “2020 sonu hedefimiz yüzde 200’lük bir büyümeydi. Birleşmeyle bu sayıya yılın ilk yarısında ulaşacağız. 2021’de ise yüzde 400 büyümeyle sektörün en büyüğü olmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

CİROSU 50 MİLYARA ULAŞACAK

Faizsiz sistemin bugüne kadar 1 milyon kişiye dokunduğunu anlatan Kolo, sistemin regülasyonuna ilişkin sürecin ay sonunda tamamlanabileceğini ifade etti. Kolo, “Sürecin tamamlamasıyla sektörün yıllık cirosunun 50 milyara ulaşacağını düşünüyoruz” dedi. Kolo, regülasyondan sonra büyük firmaların faizsiz finans sistemine gireceğini ifade etti.

160 ŞUBE OLACAK

Sektörü ve yeni dönem hedeflerini konuşmak için bir araya geldiğimiz Serdar Kolo, son bir yılda sektöre giren 23 firmayla sektörde faaliyet gösteren firma sayısının 27 olduğunu dile getirdi. Birleşme sonrası sermayelerinin 25 milyona çıkacağını belirten Kolo, bunu Hollanda’dan gelecek fonların desteğiyle 500 milyona çıkaracaklarını ifade etti. Finansevim’in vergi öncesi kârının 22 milyon TL olduğunu, ikinci yılında kâr açıklayan tek firmanın kendileri olduğunu kaydeden Serdar Kolo, yeni açılacak 100 şube ile toplamda 160 şubeye ulaşacaklarını kaydetti. Mevcutta sektörün en büyük 4 firmasından biri olduklarını belirten Kolo, “Türkiye’de faizsiz sistemde hem ciro, hem sermaye hem de şube sayısına bakılınca en büyük firma olacağız. 2020 sonu hedefimiz yüzde 200’lük bir büyümeydi. Birleşmeyle bu sayıya yılın ilk yarısında ulaşacağımızı söyleyebilirim” diye konuştu.

DENETİM GELİYOR

Faizsiz konut edinme sistemindeki en büyük sorun ise güven. Sisteme dahil olan vatandaş kamunun bu pazarı denetlemesini istiyor. Sektör temsilcileri de aynı görüşte. Serdar Kolo, sistemin regülasyonuna ilişkin sürecin hızlandığını, ay sonunda tamamlanabileceğini ifade etti. Kolo’nun verdiği bilgilere göre hem yurtiçinde ve yurtdışındaki kurumsal yatırımcıların hem de bireysel yatırımcıların gözü kulağı faizsiz sisteme getirecek yeni düzenlemede. Kamunun denetimine tabi olunmasının ardından sektörün büyüme hızında ciddi artış bekleniyor. Yasal statüyle sektörün kontrol ve denetiminin sağlanacağını ifade eden Kolo, “Devletimizin regülasyon sürecini tamamlamasıyla birlikte sektörün yıllık cirosunun 50 milyar lira ulaşacağını öngörüyoruz. Böylece sektör olarak ülke ekonomisine yıllık 50 milyarlık bir katkı sağlamış olacağız. Özellikle devlet kurumlarımızla oluşturulabilecek işbirlikleri ile bu sistemi ülke ekonomisine tam olarak entegre ettiğimizde, ekonominin yeni lokomotifi olacak” diye konuştu. Kolo, regülasyondan sonra markalı konut üreten firmaların da faizsiz finans sistemine gireceğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir