Fitch: Filipin Düzenlemeleri İslami Bankacılığı Geliştirebilir

Fitch Ratings, “İslam bankaları ve bankacılık birimleri için yeni düzenlemelerin onaylanmasına ilişkin Bangko Sentral ng Pilipinas’ın (BSP) duyurusu, uyumlu bir İslami finans düzenleme çerçevesinin oluşturulmasına yönelik ülkede olumlu bir adım.” dedi

Fitch ayrıca, “Bununla birlikte, bir İslami finans ekosisteminin geliştirilmesi zaman alacaktır ve İslami bankaların orta vadede yerleşik geleneksel bankalardan önemli bir pazar payı almasını beklemiyoruz.” dedi.

Filipinler Kalkınma Bankası’nın (BBB / Stable) bir yan kuruluşu olan Al Amanah, ülkedeki oyuncu ve Filipinler’de İslami bankacılık hala oldukça yeni. BSP’nin yeni düzenlemeleri, sektörün dengeli bir oyun alanında rekabet etmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Hareket, özellikle Filipinler’deki en büyük Müslüman nüfuslardan birine sahip olan Mindanao’daki (ARMM) özerk bölgede finansal içerme ve ekonomik kalkınmayı destekleyebiliyorsa, hükümetin kapsayıcı büyüme gündemiyle geniş ölçüde uyumlu olacaktır. 2018’de 4 milyonluk nüfusa sahip olan ARMM, şu anda kısmen düşük ekonomik kalkınma seviyelerini yansıtan ülkedeki en az bankalı bölgelerden biri.

Filipinler’deki İslami bankacılığın büyümesi çeşitli faktörlerden etkilenecektir. Bunlardan biri, finansal ekosistemin İslami bankaların düzenleyici ve vergi perspektifinden konvansiyonel meslektaşları ile eşit bir temelde hareket etmesine izin verecek şekilde geliştiği olacaktır. Tam gelişmiş bir İslami finansal ekosistem, Şer’i sigorta (takaful) ve sukuk gibi diğer İslami finans sütunlarını da içerecektir. Filipinler’de, İslami finans ürünlerini belgelendirmesi,- için merkezi bir Şeri kurulun olmaması sektörün gelişimini engelleyecektir.

Bir diğer önemli faktör, bankaların ve düzenleyiciler ve hükümet de dahil olmak üzere, İslami finans konusunda farkındalık yayma ve Şer’i finansal ürünlerin işlenmesi ve yapılandırılması için uzman bir kadro kurmasıdır. Farkındalığın yayılmasıyla , birçok Filipinli İslami bankacılığın yaygın olduğu Ortadoğu’da yaşanan deneyimlerden yararlanabilir.

İzlenmesi gereken faktörlerden biri, yetkililerin düzenleyici ortamı geliştirme çabalarının doğrudan yabancı yatırımları çekip çekemeyeceğidir. Bu da birleşme ve satın alma faaliyeti ya da sektörün büyümesini hızlandırabilecek potansiyel bağlantılara yol açıp açamayacağını etkileyecektir. Fitch, Körfez İşbirliği Konseyi’ne üye ülkelerden İslami finans kurumlarının sınır ötesi anlaşma potansiyeline sahip olabileceğine inanıyor. Bu kurumlar, Körfez dışında, Fas ve Türkiye gibi ülkelerde İslami finans geliştirmede etkili olmuştur.

Fitch, “Türkiye ve Endonezya gibi diğer Müslüman çoğunluktaki ülkeler de İslam bankacılığının gelişiminin ilk aşamalarında düşük bir bazdan güçlü bir büyüme kaydetti, ancak sektörün pazar payı daha sonra bu kredilerdeki toplam bankacılık sisteminin yüzde 5-6’sında durdu. Çoğunluk Katolik Filipinler’de, İslami bankacılığın toplam ulusal kredilendirmedeki potansiyel payı daha sınırlı olacaktır.” diye ekledi.

 

Kaynak: Salaam Gateway

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir