Fitch, “Malezya’daki İslami Bankalar COVID-19 Gibi Zorluklara Karşı Yeterli Desteğe Sahip”

Fitch Ratings, “İslami bankaların kayıp-soğurma tamponlarının kısa vadeli zorluklara karşı yeterli destek sağladığını düşünüyoruz” 

Fitch Ratings, “İslami finansın Malezya bankacılık sistemi kredilerine katkısının daha da artacağı düşünülmektedir” şeklinde yorumunu bildirdi. COVID-19 salgını, İslami bankalar da dahil olmak üzere büyüme ve varlık kalitesi açısından bir miktar aşağı yönlü risk oluşturmaktadır. Bununla birlikte, İslami bankaların kayıp-soğurma tamponlarının kısa vadeli zorluklara karşı yeterli destek sağladığını düşünüyoruz.

Malezya İslami bankaların finansmanı 2019 yılında yüzde 8,3 büyüyerek geleneksel bankaların kredilerdeki yüzde 1,6 büyümesini aşarak, İslami finansmanın toplam sistem kredileri içindeki payını yüzde 35’e çıkardı (2015: % 27).

Karşılaştırılabilir bir finansman karışımı göz önüne alındığında, İslami bankaların COVID-19’un varlık kalitesi üzerindeki etkisinin konvansiyonel bankalara benzer olmasını bekliyoruz. Ancak, bankaların ve hükümetin yardım paketleri kısa vadeli sonuçları azaltmaya yardımcı olmalıdır. Bankaların karlılığının, Bank Negara Malaysia’nın (BNM) son zamanlardaki politika faiz indirimlerinden, mevcut iç piyasa rekabetinin yanı sıra, birçok APAC pazarında para politikasının gevşetilmesinden daha fazla baskı ile karşılaşması muhtemeldir.

Fitch, BNM’nin 2020 yılına kadar yüzde 40 İslami finans hedefinin altında kalmasına rağmen, İslami finansın orta vadede geleneksel kredilerin üzerinde büyüyebileceğini düşünüyor.

 

Kaynak: Salaam Gateway

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir