FİNANS

Konut Satış Hızını Deprem Belirliyor

FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, deprem riskinin az olduğu Başakşehir ve Sarıyer’de konut satışının artacağını söyledi. Akbal, “Artan artçı depremler riskin az olduğu ilçelere ilgiyi artırdı” dedi

Son dönemde ülke genelinde arka arkaya yaşanan depremler vatandaşı yeniden depreme dayanıklı evlere ilgi duymaya yöneltti. FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, bu yeni dönemde insanların ister istemez daha sağlıklı zeminlerdeki konutları tercih edeceğini söyledi. Akbal, “Dolayısıyla insanlar özellikle Başakşehir, Sarıyer, Anadolu yakasının bir kısmı ve sahilden uzak kesimleri tercih edeceklerdir” dedi.

Özellikle sıfır konutlarda kamu ve özel bankaların konut kredi faizlerini 0,79 bandına çekmesinin sektöre canlılık getireceğini ifade eden Akbal, enflasyonun da bu yılın ilk yarısında tek haneli rakamlara düşeceğini beklediklerini dile getirdi.

Konut Alım Satımlarda Kanal İstanbul Belirleyici Bir Faktör

Firmaların ellerindeki stokları eritmeye başladığına da dikkati çeken Akbal, konuşmasını şöyle devam etti:

“Bu yıl yeni projelerin yeni fiyatlardan çıkacağı bir dönem olacak. Bu da sektöre yeni bir canlılık getirecek. Dolayısıyla bu yılı, eski ve yeni fiyatlar olmak üzere iki aşamadan değerlendirmek lazım. Yeni projeler yeni fiyatlardan başlayacak. Eski konutların satışı daha hızlı olacak. Bunun yanı sıra konut satın alımlarında Kanal İstanbul’un da belirleyici bir faktör olacağını düşünüyorum. Dolayısıyla ağırlıklı olarak o bölgeye bir kayma olacaktır.”

Yabancılar Ev Alıyor

Akbal, yabancıya konut satışının dolar ile bağlantılı olduğunu belirterek, Türkiye’nin gerçekten güvenli bir liman olma özelliğini koruduğunu ve özellikle uluslararası etkileşimde Türkiye’nin önemli bir rolü olduğunu kaydetti. Özellikle Körfez ülkelerinin Türkiye’ye karşı büyük bir ilgisinin olduğunu ve bu ilginin artarak devam edeceğini vurguladı. Nitekim geçen yıl 40 binin üzerinde yabancıya konut satışı yapıldı.

Değerli Konut Vergisi

Akbal, değerli konut vergisinde bir süreç olduğunu, belli bir süreçten sonra vergi alınmaya başlanacağını da aktardı. Akbal, “Markalı konutlarda biraz zorlama olacak haliyle. Çünkü rakamlar ve vergi açısından belli bir sıkıntı yaşanacaktır ama umuyoruz ki ortak bir yol bulunacaktır. Belki tekrar bir daha gözden geçirilme ihtimali var. Bu verginin ertelenmesinin sebeplerinden biri de bu konunun daha iyi anlaşılmadığını gösteriyor” yorumunda bulundu.

Eyüp Akbal kimdir?

Fuzul Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal aynı zamanda Türkiye’nin en yaygın iş örgütlerinden biri olan MÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

Fuzul Yapı Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Eyüp Akbal, 1966 Konya Kulu doğumludur. 1989 yılında  Ankara  Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldu.

Akbal, 1992 yılında kardeşleriyle birlikte Fuzul Otomotiv Dış Ticaret ve İnşaat A.Ş.’yi kurdu. Başında bulunduğu Fuzul Otomotiv, kısa sürede çekilişli otomobil kampanyası düzenleyen firmalar arasında lider konuma yükseldi.

Fuzul Grup çatısı altında faaliyet gösteren Akva Sigorta Aracılık Hizmetleri, Fuzul İletişim, Afiyet Medikal ve Fuzul Yapı, Fuzul Autocity’de yöneticilik yaptı. Eyüp Akbal, aynı zamanda Türkiye’nin en yaygın iş örgütlerinden biri olan MÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir