Gayrimenkul Sektöründe İslami Finans Uygulamaları ve Teorisi Ele Alındı

İkinci Uluslararası Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Konferansı temel teması çerçevesinde; kentsel mekanı yeniden yapılandırma, imar uygulama sorunlarının azaltılması, değer esaslı ve karma imar uygulama yöntemleri, konut, ticari ve özellikli gayrimenkul pazarlarının düzenlenmesi, gayrimenkul yatırımları, finansmanı, menkul kıymetleştirme ve gayrimenkul sektöründe İslami Finans uygulamaları ve teorisi ele alındı

Ankara Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetim Konferansı’nın 2’ncisi Wyhdam Otel’de gerçekleştirildi. Özel sektör, kamu ve akademisyenleri bir araya getiren konferansın ikinci gününde Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Belediye Başkanları da yer aldı. Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu katıldığı panel sonrasında İHA’ya konferans ve Melikgazi Belediyesi’ndeki projeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kent Ekonomisi ve Değer Esaslı İmar Uygulamaları ana başlıklı İkinci Uluslararası Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Konferansı 30 Ocak Perşembe günü başladı. Konferansın temel teması çerçevesinde; kentsel mekanı yeniden yapılandırma, imar uygulama sorunlarının azaltılması, değer esaslı ve karma imar uygulama yöntemleri, konut, ticari ve özellikli gayrimenkul pazarlarının düzenlenmesi, gayrimenkul yatırımları, finansmanı, menkul kıymetleştirme ve gayrimenkul sektöründe İslami Finans Uygulamaları ve Teorisi ele alındı. Ankara Üniversitesi tarafından organize edilen konferansta katılımcılara hitap eden Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, gerçekleştirdiği sunumun ardından açıklamalarda bulundu. Gayrimenkul Değerlendirme ve Yönetimiyle ilgili konferansın faydalı olduğunu düşünen Palancıoğlu, “Konferansta Türkiye’nin özellikle kentleşmesiyle ve belediye sorunlarıyla ilgili birçok konu tartışıldı. Biz de elimizden geldiği kadar katkı sunmaya çalıştık. Türkiye kentleşme açısından yüzde 85’lerin üzerinde orana sahip. Dolayısıyla kırsal tamamen kent merkezine gelmiş durumda. Çok dinamik bir yapı var. Kentsel dönüşüm süreci, bu durumu hızlandırmış durumda. Dolayısıyla bu kadar dinamik ortamda da ister istemez birçok sorun ortaya çıkıyor. Özellikle Cumhurbaşkanımızın değindiği, yüksek katlı yapılar önemli. Depremsellikten dolayı birçok yerde kentsel dönüşümler yapılması gerekiyor. Bu konular burada tartışıldı. Öneriler değerlendirerek, uygulamaya geçilir diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir