GCC, 2020 Sukuk İhraçlarında Kilit Rol Oynayacak

S&P analistleri, 2020’de 160 milyar dolar ile 170 milyar dolar arasında toplam sukuk ihracatı bekliyor

Kredi derecelendirme kurumu Standard & Poor’s’a (S&P) göre, GCC ülkelerinden ve çekirdek İslami finans piyasalarından ihraç talebinin devam etmesi nedeniyle, 2020’de küresel sukuk ihraçının 2019’daki güçlü büyümenin etkisiyle daha da artması bekleniyor.

Toplam sukuk ihraçları, 2018’deki 129 milyar $’a kıyasla 2019’da 162 milyar $’a yükseldi. Malezya, Suudi Arabistan, Endonezya, Türkiye ve Katar’dan Sukuk ihraçları pazarın faaliyetlerini destekledi.

S&P analistleri, 40 ila 45 milyar dolarlık döviz ihracatı da dahil olmak üzere 2020’de 160 milyar ila 170 milyar dolarlık toplam sukuk ihracatı bekliyor. Bu, 2019’da görülen 162 milyar dolarlık sukuk ihracına ek yüzde 5’lik bir büyümeyi temsil ediyor.

GCC, Malezya ve Endonezya’ya ek olarak, geçen yıl önde gelen ihraççılar arasında Uluslararası İslami Likidite Yönetimi Şirketi ve daha az ölçüde diğer özel sektör ve hükümetle ilişkili kuruluş ihraççıları da vardı. Suudi Arabistan, sınırsız programı ve piyasaya dokunan birkaç özel sektör ihraççısı tarafından yerel para cinsinden devlet sukuk ihraçları ile pazara destek verdi. Katar ihraççıları, egemenlik ve banka ihraçları yoluyla pazara döndüler ve Kuveyt merkez bankası, Kuveyt bankalarına likidite yönetimi aracı olarak sukuk teklif etmeye devam etti.

Buna karşılık, Bahreyn’de ihraç hacimleri bir miktar arttı ve BAE’de düştü. Bahreyn’de hükümetin sermaye piyasalarına dokunmaya daha az ihtiyacı vardı çünkü 10 milyar dolarlık GCC destek paketinden sağlanan fonlar dağıtılmaya başlandı. BAE için, şirketlerin daha az destekleyici piyasa koşullarına hazırlanmak için 2018’de ihraç programlarını önceden yükledikleri marjinal bir düşüş oldu.

Daha geniş olan Orta Doğu’da, Türkiye, 2018’deki 8,4 milyar dolarlık ihraç meblağı ile karşılaştırıldığında, 2019 yılında toplam sukuk ihraçları ile hacimlerini artırdı. Türk ihraççılar, dış borçlara ve azalan pozisyon oranlarına büyük ölçüde bağımlı oldukları göz önüne alındığında, son aylarda önemli bir baskı altında kaldı. 

Parlak Görünüm

Blockchain gibi yeni veri teknolojilerinin benimsenmesinin belgeleri hafifletmesi ve düzenleme hacimlerini artırması beklenirken, Green sukuk’lara yönelik artan talebin de düzenleme hacimlerini artırmaya yardımcı olması muhtemeldir.

İran ve ABD arasındaki son gelişmelerden sonra Körfez bölgesinde olay riski hızla arttı. Her ne kadar tam teşekküllü doğrudan askeri bir çatışma S&P analistleri tarafından öngörülmese de, herhangi bir yükselişin pazar dengesini etkileyebileceğini düşünüyorlar.

S&P Küresel Finans ve Kıdemli İslami Finans Başkanı Mohamed Damak, “Proxy çatışmalarının potansiyel olarak yoğunlaşmasının bölgeye olan güveni ve yatırımı daha da zayıflatacağını düşünüyoruz.” dedi.

 

Kaynak: Gulf News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir