Genç Nüfusun Katılımıyla BES Büyümeye Devam Edecek

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, genç nüfusun avantajının devreye girmesiyle BES yolculuğunda başarı hikayesinin yazılmaya başlayacağını söyledi

Ayhan Sincek, yaptığı konuşmada: “Türkiye’de gelecek planlama konusunda farkındalık giderek artıyor. Katılım Emeklilik olarak yaptırdığınız Sigorta Okuryazarlığı Araştırması’nda gördük ki; insanlar normal emekliliğin yanına ek bir güvence olarak BES’i koymayı istiyor. Erkenden BES ile tanışan gençler tasarrufa daha fazla heves gösteriyor. Özellikle gençler için BES’in sunduğu avantajların daha iyi anlatılmasıyla sektör daha derinleşecek ve genişleyecek. Önümüzdeki dönemde genç nüfus avantajıyla BES’te büyüme ivmesi artacak” dedi.

Gençlerin erkenden BES’e katılmasını tavsiye eden Ayhan Sincek, “Gençler, BES sistemine küçük miktarlarda, minimum tutarlarla girebilirler. Sonra gelirleri arttıkça ödedikleri katkı paylarını artırılabilirler. İlerleyen yaşlarda hayallerini gerçeğe dönüştürebilirler. BES’le bunu çok rahat planlayabilirler. Ayrıca günü birlik değişimlerden ve dönemlik dalgalanmalardan kaygı duymadan, yüzde 25 gibi bir devlet katkısı ve fon getirisi ile böylesine uzun soluklu bir sistemin içerisinde olmak paha biçilemez” şeklinde konuştu.

KATILIM EMEKLİLİK HER GÜN BÜYÜYOR

Katılım Emeklilik olarak 2019’da da yükselişin sürdüğünü anlatan Sincek şu ifadeleri kullandı; “2019’un sonuna yaklaşırken BES tarafında 2 milyar 125 milyon TL fon büyüklüğünü geçtik ve 634 bin sözleşme sayısına yaklaştık. Katılım sigortacılığında ise hayat branşında yüzde 29 pazar payına ulaştık. Hayat dışında ise sağlık ve ferdi kazadan oluşan 11 milyon liralık üretim ve yüzde 74’lük reel büyüme kaydettik. Katılım Emeklilik olarak faiz hassasiyeti olan insanların başta BES olmak üzere, sigorta ürünlerinden de daha fazla yararlanmasında katkı sunuyoruz” dedi.

Kaynak: YENİ ŞAFAK

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir