GÜNCEL

Genel Yayın Yönetmenimiz Deprem Bölgesinden Aktardı

Bingöl’ün Adaklı ilçesine bağlı – Sevkar köyü ve Çiçekli mezrasına giden Genel Yayın Yönetmenimiz Recep Almalı o anları anlattı:

Katılım Bülteni genel yayın yönetmeni olarak Bingöl’de, 5,8 büyüklüğünde yaşanan depremin olduğu noktadayım. Bingöl’ün Adaklı ilçesine bağlı –Sevkar köyü ve Çiçekli mezrasında gözlemler yaptım. Yaşanan depremin yol açtığı hasarın bilançosu şu şekilde;

Pek çok ev yıkılmış vaziyette aynı zamanda hayvanların bulunduğu ahırlar da yıkılmış durumda. İnsanlar bu sabah tekrar yaşanan depremden sonra bir daha evlerine giremediler. Çünkü dünkü olaydan geriye sağlam kalan evler dahi içine girilemez durumda. Bazı evlerin güneş enerjisiyle çalışan su ısıtma sistemleri çatılardan yuvarlanıp yerlerde parçalandı. Bazı su boruları da patlamış durumda. Halkın moral düzeyi iyi değil. Evlerine giremiyorlar, ihtiyaçlarını gideremiyorlar. Aynı zamanda tüm mutfak gereçleri evlerinde kaldığı için yeme-içme ihtiyaçlarını gideremiyorlar. Köylünün ve bölge halkının genel durumu bu şekildedir.

Halk Devlete Dua Ediyor

Dün saat 17:24 sularında gerçekleşen ilk sarsıntıdan yarım saat sonra jandarmanın bölge komando bölüğü ve Adaklı ilçe jandarma ekipleri ilgili bölgelere intikal ettiler. Halkın yardımına koştular. Göçük altındaki depremzedelere yardım ettiler. Aynı zamanda depremden üç saat kadar sonra AFAD’ın çadır yardımı köylülere ulaştırıldı. Daha sonrasında jandarma ekipleri ve AFAD bölgede yaşayan halk için canla başla çalışmalarına devam ederek çadır kurulumu yaptılar. Köy halkına yeme-içme ihtiyaçlarını gidermek için kuru gıda ve su dağıtımı yaptılar. Bunların da yanında hasar tespiti yapılıyor. Hasarlara uygun çözümler üretilmeye çalışılıyor. Bölge civarında ki kamu yetkilileri, bölgeye intikal etmiş durumda. Devletin depremzedelerin yanında olduğunu ve her türlü desteği göstereceklerini bildirmek için burada bulundular. Şuan çalışmalar bu şekilde. Sağ olsun devletimizde halkın yanında ve desteklerini her an hissettiriyor. Tabi ki halkın şuan en büyük ihtiyacı milletimizden gelecek dua, depremin tekrar yaşanmaması ve hasarlarının bir an önce giderilmesidir. Devletimiz de bunun için canla başla çalışmalarına devam etmekte.

Hepinize sevgi ve selamlarımı iletiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir