Global Finance Dergisi QIB’yi 3.Kez Katar’daki En Güvenli İslam Bankası Seçti

Katar İslam Bankası (QIB), New York merkezli bir dergi olan Global Finance tarafından üst üste üçüncü kez Katar’daki en güvenli İslam Bankası seçildi.

Global Finance tüm bölgedeki kilit konumdaki kurumların derecelendirmelerini ve toplam varlıklarını değerlendirerek, hangi finansal kurumların müşterilere ve paydaşlarına en fazla güvenlik sağladığına dair bir rapor hazırlar. Raporda yer alan sıralamalar 25 yıldan uzun bir süredir güvenilir bir finansal güvenlik standardı olarak kabul edilmektedir.Nitekim bankalar, Moody’s, Fitch’in uzun vadeli döviz derecelendirmelerinin ve şirket raporlarının değerlendirilmesiyle seçilmiştir.

Sıralamalar, QIB’nin son birkaç yıldaki başarısının bir yansıması ve banka’nın ihtiyatlı finansman politikaları ve risk yönetimine odaklanan disiplinli yaklaşımı büyüme stratejisinin bir kanıtıdır. Ayrıca QIB GCC’deki en güvenli 4. İslam Bankası ve gelişmekte olan piyasalardaki en güvenli 36. Banka olarakta seçildi. QIB’nin Grup CEO’su Bassel Gamal, “Global Finans olarak Katar’daki ortaklarımızın, müşterilerimizin ve bankacılık sektörünün güvenliğini ekibimizin güvence altına almak için gösterdiği çaba ve taahhüdümüzden dolayı gurur duyuyoruz. Piyasada lider bir banka olarak, biz bizimle bankayı seçen kişilerin mali güvenliğinden sorumluyuz. Bu nedenle, müşterilerimizin titizlikle test edilmiş ve kendilerine sunulmadan önce yeniden test edilen en uygun ve güvenli bankacılık çözümlerine erişmelerini sağlamaya kararlıyız ” dedi.

Kasım 2019’da Fitch Ratings, Katar İslam Bankası’nı AA notunu onayladı. Ayrıca, Haziran 2019’da Moody’s Yatırımcı Hizmeti (Moody’s), QIB’nin uzun vadeli mevduat derecelendirmelerini “A1” olarak onayladı. Mart 2019’da ise Standard & Poor’s (S&P), Bankanın kredi notunu ‘A-‘ olarak doğruladı.

Kaynak: The Peninsula

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir