GTAI: Endonezya Gıda İthalatını Düzenliyor

Alman dış ticaret ajansı GTAI, Endonezya’nın gıda ithalatını zorlaştırdığını ve ithalat lisanslarının verilmesini sıkı bir şekilde düzenlediğini söylüyor

Ortalama olarak, Endonezyalılar tüketici harcamalarının yarısını gıdaya harcıyorlar. Temel arzı aşan gıda ithalatı sadece isteksizce izin verilir ve ithalat lisanslarının verilmesi yoluyla sıkı bir şekilde düzenlenir, Federal Almanya Cumhuriyeti dış ticaret ajansı, Almanya Ticaret ve yatırım (GTAI). Gümrük vergilerine ek olarak, ticarette tarife dışı engeller var. Bunların 436’sı yakın tarihli bir çalışmada Endonezya politika çalışmaları Merkezi (CIPS) tarafından tespit edildi.

GTAI’ya göre bir başka korumacılık aracı, Ekim 2019’ten bu yana yürürlükte olan ve Endonezya hükümetine neredeyse her türlü işlenmiş gıda ithalatını durdurmak için ücretsiz bir el veren helal yasadır. Şimdiye kadar, kendi sertifikasyon yeteneklerinin olmaması nedeniyle uygulanamadı, ancak zaten caydırıcı bir etkiye sahip. Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) katı bir yorumu ne ölçüde önleyebileceği şu anda belirsizdir.

Kaynak: halal-welt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir