Güneş Sigorta Genel Müdürü Benli, CEO Club Banka Dışı Finans Zirvesi’ne Katıldı

Güneş Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, 26 Şubat 2020’de Ekonomist ve Capital dergilerinin düzenlediği CEO Club Banka Dışı Finans Zirvesi’ne katıldı

Benli, zirvede banka dışı finans sektörünü değerlendirdi ve sektörün gelişip derinleşmesi adına önerilerini paylaştı. İş dünyası temsilcileri zirveye yoğun ilgi gösterdi.

Türk sigorta sektörünün finans sektörü içindeki payını artırması için dijitalleşmenin sunduğu fırsatların önemli olduğunu aktaran Atilla Benli: “Dijitalleşme müşteri profilinin,  ihtiyaç ve beklentilerinin değişmesi sonucunda oluşan doğal bir sonuç. Y ve Z kuşağı yeni nesil müşteriler, artık ürün ve hizmet sağlayanlarla çok daha esnek, anlık ve kolay bir şekilde iletişim halinde olmayı tercih ediyor. Ancak dijitalleşme hamlesinin tek başına yeterli olmayacağını, paydaş deneyimini önceleyen ve yenilikçi bakışın da stratejik önemde olduğunu düşünüyorum. Müşteri ve kanal deneyimini yaşayan ve empati kurabilen bir süreç kurgusu paydaş memnuniyetini ve sektörel başarıyı da beraberinde getirecektir.” diye konuştu.

“Bireysel Emekliliği Desteklememiz Gerekiyor”

Emeklilik sistemi ve emeklilik tasarruflarının artırılmasının sektörün en öncelikli gündem maddeleri arasında olduğunu belirten Atilla Benli, bireysel emeklilikte yapılacak çok şey olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Sigorta sektörü olarak bireysel emekliliği başka ürünlerle desteklememiz gerekiyor. İrat ürünlerimiz yok, birikimli ürünlerimiz ise çok az. Bu alanda önümüzdeki 20 yılı sektör olarak çok iyi değerlendirmeliyiz. Tasarrufu sağladığımızda hem ülke ekonomimize hem de toplumun refah seviyesinin artırılmasına katkı sağlarız. Tasarruf bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması adına hükümetimiz tarafında yoğun bir çalışma var. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, yurtdışındaki vatandaşlarımıza yönelik Dövizli BES, 18 yaş altına BES gibi çalışmalar çok önemli gelişme ve fırsatlar.

“Doğru Yapısal Adımlarla Sigorta Sektörünün Küresel Rekabet Gücü Artacaktır”

Türk sigorta sektörünün önündeki en önemli gündemlerden biri olan kamu sigorta şirketlerinin birleşme projesinin tüm hızıyla devam ettiğine de dikkat çeken Benli, projenin hem ülke ekonomisine hem de sigorta sektörüne önemli katkılar sağlayacağını vurguladı. Benli sözlerini şöyle sonlandırdı: “Kamu sigorta şirketlerinin birleştirilmesi projesinin ülke sigortacılığımızın gelişmiş düzeye ulaşmasında önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Birleşme en başta sektöre dinamizm getirirken, ülke sigortacılığımızda ölçek ekonomisinin oluşturulmasına ve bankacılık dışı finansal sektör büyüklüğünün dünya ortalamasına ulaşmasına katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda doğru yapısal adımlar atıldığında sigorta sektörünün küresel rekabet gücünün artacağına inanıyorum.”

 

Kaynak: Sigortacı Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir