Güneydoğu Asya’da İslami Finans

Güneydoğu Asya’da İslami finans üzerine:

Helal sektöründeki güçlü yatırımlar, altyapı ve sukuk bonoları nedeniyle küresel İslami finans piyasası ılımlı bir şekilde büyüyor. Brunei, 2018 yılında, İslami finans alanında bir düzineden fazla uluslararası uzmanın bir araya geldiği, tartıştığı ve büyüyen İslami sermaye piyasaları hakkında farkındalık yarattığı Rizqun International Hotel’de Brunei İslami Sermaye Piyasası (BICAM) Konferansı’na ev sahipliği yaptı. İslami sermaye piyasalarının bölgedeki ekonomik büyümeyi hızlandırmadaki rolünü anlamakla ilgilenenler, Brunei’nin İslami Bankacılık, Finans ve Yönetim Merkezi (CIBFM) ve Küresel İslami Finans Üniversitesi (INCEIF) tarafından düzenlenen konferansa davet edildi.

Brunei’nin, 2019/2020 mali yılı için Maliye ve Ekonomi Bakanlığı’nın önerilen bütçesine 22 milyon dolar (15 milyon ABD doları) dahil edilen sultanlık Borsası’nın kurulmasını finanse etmek için toplam 414.7 milyon ABD doları (306.3 milyon ABD doları) ayırdığı bildirildi. Kendi borsasını kurma planları ile BICAM gibi konferanslar, bu büyüyen sermaye piyasasının sunduğu potansiyel fırsatlara olan ilgiyi artırmaya hizmet edecektir.

Brunei’nin İslami finansmana olan ilgisi kesinlikle bekleniyor, çünkü genel olarak dünyadaki ve bölgedeki Müslümanların sayısının artması bekleniyor. Pew Araştırma Merkezi, dünyadaki Müslüman sayısının 2030’da yüzde 26,5, 2040’da yüzde 28,1 ve 2050’de yüzde 29,7’ye yükseleceğini ve Hıristiyanlıktan sonra dünyanın en büyük ikinci büyüyen dini olduğunu tahmin ediyor.

Gelişen Sanayi

Son on yılda, İslami finans, yıllık yüzde 10 ila 12 gibi önemli bir hızla büyüdü. Arjantin, İspanya, Fransa, Türkiye ve daha pek çok ülkenin ev sahipliğinde neredeyse her ay dünyanın dört bir yanında İslami finans üzerine uluslararası konferanslar düzenleniyor. Temmuz 2018 itibarıyla, İslami finansın 2,2 trilyon ABD Doları değerinde bir sektör olduğu, 60’tan fazla ülkeye yayıldığı ve 2022 yılına kadar 3,8 trilyon ABD Doları değerine ulaşmasının beklendiği bildirildi.

Arap bankaları Birliği’ne göre, 10 ülke dünyanın Syariah uyumlu varlıklarının yüzde 95’ini oluşturuyor ve İran küresel toplamın yüzde 30’unda lider. Bunu Suudi Arabistan yüzde 24, Malezya yüzde 11, Birleşik Arap Emirlikleri yüzde 10, Katar yüzde altı, Kuveyt yüzde beş, Bahreyn yüzde dört, Bangladeş yüzde 1.8, Endonezya yüzde 1.6 ve Pakistan yüzde 1 izliyor.

Toplam İslami varlıkların 2021 yılına kadar 3.5 trilyon ABD dolarına ulaşması bekleniyor. Bununla birlikte, tüm varlıklar bulundukları 10 pazarın ekonomik refahına bağlı olduğu için bu değişebilir.

Syariah Sahipleri
(Kaynak: Arap bankaları Birliği, Thomson Reuters)

Malezya’da Durum

Sukuk – aynı zamanda “şeriat uyumlu” tahvil olarak anılacaktır-Malezya gelişiyor. Ülke, Güneydoğu Asya’nın toplam sukuk ödenmemiş hisselerinin yüzde 82’sini ve bölgenin ihraçlarının yüzde 72’sini oluşturuyor.

Haziran 2017’de Malezya, dünyanın ilk yeşil sukuk’unu piyasaya sürdüğü ve 58.4 milyon ABD doları değerinde olan sukuk’un gelişiminde yeni bir çığır açtı. Bu fonlar, Doğu Malezya’nın Sabah eyaletindeki büyük bir güneş enerjisi projesini finanse etmek için kullanılıyor.

Malezya’nın İslami finans kurumları açısından gösterdiği performans, İslami finans alanındaki araştırmalarının yanı sıra bankacılık sektörü boyunca İslami finans hakkında genel bir farkındalık yaratmak ve eğitmek ile açıklanabilir. Sadece geçen yıl, kurumsal finans uzmanları için küresel bir haber ve içgörü portalı olan Global Finance, Endonezya ve Malezya’yı dünyanın en iyi İslami finans Kurumlarına sahip olarak listeledi.

Brunei, İslami finans söz konusu olduğunda amatör olmasa da, öncü komşularından öğrenmek akıllıca olacaktır.

Kaynak: The ASEAN Post Team

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir