Hazine, Altın Tahvili ve Altına Dayalı Sukuk İhraç Ediyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, sermaye piyasalarının gelişimine katkıda bulunulması, yurt içi tasarrufların artırılması, yatırımcı tabanının genişletilmesi ve finansman araçlarının çeşitlendirilmesi amacıyla başta Emeklilik ve Yatırım Fonları olmak üzere kurumsal yatırımcılara yönelik 3 Şubat 2020 valör tarihli Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası ihracı gerçekleştirileceğini duyurdu

Kira sertifikası ya da sukuk, bir varlığa sahip olmayı veya ondan yararlanma hakkını gösteren, yatırımcısına belirli periyotlarda sabit veya değişken getiri sağlayan, ikincil piyasalarda alım satıma konu edilebilen faizsiz sermaye piyasası ürünüdür.

Söz konusu senetlerin ihracı Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası (KMKTP) üyesi bankalara doğrudan satış yöntemi ile gerçekleştirilecek olup yatırım ve emeklilik fonları gibi diğer kurumsal yatırımcılar taleplerini KMKTP üyesi Bankalar üzerinden Bakanlığa iletebileceklerdir.

KMKTP üyesi bankalar arasında Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası,  Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Emlak Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası da yer alıyor.

İhraç kapsamında yatırımcı tarafından getirilecek olan altınların talep toplama tarihi itibarıyla hâlihazırda Borsa İstanbul nezdinde bulunan fiziki altınlardan oluşması gerekmektedir.

Taleplerin KMKTP üyesi Bankalar tarafından 30 Ocak 2020 saat 14:00’a kadar Bakanlığa faks veya e-posta aracılığıyla iletilecektir.

Senetleri almaya hak kazanan bankalara, satış tutarları bilgisi 30 Ocak 2020 Perşembe günü İHS (T.C. Merkez Bankası Ödeme Sistemleri İhale Sistemi) vasıtasıyla T.C. Merkez Bankası tarafından iletilecektir.

 

Kaynak: T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir