Hazine ve Maliye Bakanlığı Varlık Miktarı Dahil Kullanıcı Bilgilerini İstedi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsalarına bir tebligat göndererek kullanıcıların TC kimlik numarasını, cüzdan bilgilerinin Türk Lirası karşılığındaki değerini ve unvanlarını istediği iddia edildi

WebTekno’nun sektörel kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto para vergisini de içermesi beklenen Dijital Para Yasası için düğmeye bastı. Bakanlık, Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsalarına gönderdiği tebligat ile kullanıcı verilerini talep etti.

İstenilen bilgiler arasında, kripto para borsalarında hesap sahibi olan vatandaşların TC kimlik numarası, vergi kimlik numarası, SWIFT kodu, kullanıcı unvanı, borsaya kayıt oldukları tarih ve sanal cüzdan numarası da bulunuyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca dünya genelindeki kripto paralar ile ilgili oluşan kaygıların paylaşıldığı, gelişmelerin yakından takip edildiği açıklanmıştı.

Ayrıca  1 Mart’ta Bakanlıktan yapılan açıklamada “Kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan kaygıları biz de paylaşıyoruz. Konuya ilişkin gelişmeler ve ülkemizdeki durum, Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Bu çerçevede Bakan Yardımcımız başkanlığında; Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu ve ilgili diğer kurumlarla işbirliği halinde çalışmalar yürütülmektedir”  ifadeleri kullanılmıştı.

Bakanlığın ve diğer resmi makamların, söz konusu çalışma hakkında yakında açıklama yapmaları bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir