Helal İlaç İhracatı Artıyor

Helal portföyünün genişletilmesi, kendisini denklerinden ayırmaya çalıştığı için Duopharma Biotech Bhd için bir öncelik olmaya devam ediyor

Grup Genel Müdürü Leonard Ariff Abdul Shatar, şirketin özellikle Asean bölgesine, özellikle Endonezya, Filipinler ve Tayland gibi büyük Müslüman nüfusa sahip ülkelere ihracatını artırmayı hedeflediğini söyledi.

Grup şu anda Afrika ve Orta Doğu da dahil olmak üzere 27 farklı ülkeye ihracat yapıyor.

Bununla birlikte, şimdilik, odak noktası Asean, daha spesifik olarak genç Malay ve Müslüman kesimi üzerinde kalmaya devam ediyor.

“Yani, biz bir pan-Asean bazında bazı [helal] ürünleri başlatmak nasıl bakıyoruz. Burada başarılı olan ürünler … aynı formülü alabilir ve Asean’da da aynı şeyi yapabiliriz” diyor Leonard.

Farkındalığı artırmaya yardımcı olmak için Duopharma, kısa bir süre önce helal ilaç endüstrisine ışık tutmayı amaçlayan Dünya Helal Konferansı 2020 Web Semineri serisi ile birlikte düzenlenen bir web seminerine katıldı. Web Semineri Duopharma ve KPJ Healthcare Bhd ile işbirliği içinde helal Development Corporation (HDC) tarafından düzenlendi.

Leonard’a göre web semineri, Malezya sağlık sektörünü geliştirmek için helal ilaç ekosistemi içinde daha güçlü ve topluluğun  ihtiyacını ele almayı amaçlıyordu.

Malezya’nın küresel liderliği, yerli ilaç üreticilerinin 2024 yılına kadar 134 milyar dolar değerinde olacağı tahmin edilen küresel helal ilaç pazarına başarılı bir şekilde girmesini kolaylaştırmaya hizmet ettiğini söylüyor.

İlk olarak 2012’de oluşturulan ve kısa süre önce 2019’da biyolojik ve aşıları içerecek şekilde revize edilen MS2424 helal farmasötik standardının hızla evrensel kabul görmeye başladığını ve helal aşı arayışında olanların artan talebini karşıladığını belirtiyor.

“Ayrıca bilgiyi teşvik ediyoruz çünkü Malezya’da helal akreditasyonu almak için kurulan sistemin muhtemelen dünyanın en iyisi olduğuna inanıyoruz çünkü bağımsız bir hükümet yetkilisi tarafından yapıldı, pahalı değil ve nedeni bu. Jakim helal logosu, endüstride neredeyse altın standartdır.” diyor Leonard.

HDC’ye göre Malezya, 2018’deki 395 milyon RM’ye kıyasla 2019’da 401 milyon RM helal ilaç ihraç etti.

2019’daki başlıca ihracat destinasyonları ABD, Singapur, Nijerya, Hong Kong ve Çin oldu. Ürünler, sağlık takviyeleri, jenerik ürünler ve geleneksel bitki bazlı ürünler gibi helal tıbbi ilaçları içeriyordu.

Kaynak: The Edge Malaysia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir