Helal Sertifikasyonu Standartlaştırılmalıdır

Ticaret, Sanayi ve Tarım İslam Odası ev sahipliğinde çevrimiçi seminer gerçekleştirildi

Arap Brezilya Ticaret Odası (ABCC) genel sekreteri Tamer Mansour, İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası’nın (ICCIA) ev sahipliğini yaptığı uluslararası “Kalite ve Miktar: Helal Gıda Değer Zincirini Geliştirme” etkinliğinde ”Helal sertifikası, Brezilya’dan et satın alan tüm İslam ülkeleri için standartlaştırılmalıdır.” ifadesini kullandı.

Helal terimi, Müslümanlar tarafından tüketime uygun öğeleri belirtir. Brezilya, dünyanın önde gelen helal et ihracat ülkesidir. Mansour Mısır, Malezya, Endonezya ve Körfez Arap ülkeleri gibi Müslüman ülkelere Ürün nakliye Brezilyalı ihracatçılar için birkaç farklı sertifikasyon standartları olduğunu açıkladı. “İslami kurallar tüm Müslüman ülkelerde birleştirilmelidir” dedi.

Mansour, Brezilyalı işletmelerin bu ülkelere satmaya istekli olmasına rağmen, Çin’deki Brezilya sığır eti ve kümes hayvanlarına olan talebin geçen yılın sonundan bu yana güçlü olduğunu ve et tedarikçilerinin Asya devinin daha az gereksinimi olduğu için buna öncelik verme eğiliminde olduğunu söyledi.

“Brezilya Müslüman olmayan bir ülke olduğundan, Brezilyalı işletmelerin helalin uygunluğunu, katma değerini kavramasına yardımcı olmalıyız ve bunu yapmanın en basit yolu, sertifikasyon kurallarını genel olarak tutarlı hale getirmek olacaktır. Nihai ürün söz konusu olduğunda en önemli şey, üretim zincirinin tamamının helal olmasıdır. Brezilya’da helali iyileştirmek için savunduğumuz şey bu ”dedi. Mansour Brezilya ile ilgili olarak, “Bu çok önemli bir konuşma çünkü biz büyük bir tedarikçiyiz ve yine de Müslüman bir ülke değiliz” dedi.

Genel Sekreter, helal gıdaların 2018’de 1.36 trilyon ABD Doları ve 2024’te 1.97 trilyon ABD Doları ile dünyanın en hızlı büyüyen pazarlarından biri olduğuna dikkat çekti. “Brezilya’da üretilen tüm helal proteinin yüzde 33’ü Müslüman ülkelere gönderildiği ve dünyadaki tüm helal proteinin yüzde 18’i Brezilya şirketleri tarafından tedarik edildiği için bu pazarla gerçekten ilgileniyoruz ” dedi. Mansour ayrıca ABCC’NİN São Paulo Üniversitesi Luiz De Queiroz Tarım Koleji (Esalq/USP) ile birlikte gıda güvenliği üzerine bir çalışma üzerinde çalıştığını belirtti.

Seminerde, İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) Genel Sekreteri İhsan Övüt; ICCIA Helal Belgelendirme Hizmetleri genel müdürü Eşref El Tanbouly; ve Ticaret ve Sanayi Odası Endonezya Uluslararası İş Danışmanı ve Helal Komitesi Baş Müftüsü Hamka Gıda (İOFS) Güvenlik Araştırma ve Teknoloji Danışmanı İsmail Abdelhamid yer aldı. Ayrıca, ICCIA’nın Uluslararası İlişkiler Direktörü Aalia Jafar moderatör olarak yer aldı.

Övüt ayrıca, helal sertifikasyonda ve akreditasyonda tüm ülkeler için geçerli olan tutarlı standartlara sahip olmanın önemini de tartıştı. Abdelhamid, İslam ülkelerinde gıda güvenliğinin sağlanmasının zorluklarını ele aldı. El Tanbouly, pandeminin ortasında gıda güvenliğini sağlamak için kullanılan teknolojileri gözden geçirdi. Hamka, tüm gıdaların helal sertifikalı olmasını gerektiren bir Endonezya taslağı hakkında konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir