Her 3 KOBİ’den 1’i Sigorta İle Faaliyetlerini Güvence Altına Alıyor

KOBİ’ler Türkiye’deki işletmelerin %99’unu oluşturuyor. Buna rağmen KOBİ’lerin her 3’ünden yalnızca 1’i faaliyetlerini sigorta ile güvence altına alıyor

Generali Sigorta’nın Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Seydi Demir, Türkiye’deki işletmelerin %99’unu oluşturan KOBİ’lerin büyük çoğunluğunun faaliyetlerini sigortasız ve güvence altına almadan sürdürdüğünü dile getirdi.

BÜYÜKŞEHİRLER İLK SIRADA

Türkiye’de 2 milyona yakın KOBİ’nin faaliyet gösterdiğinin altını çizen Seydi Demir, İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Antalya’da faaliyet gösteren KOBİ’lerin sigortalanma özelinde öne çıkan iller olduğunu, diğer illerde sigortalanma oranının daha düşük seyrettiğini söyledi. Mal varlığını güvence altına alan işletmelerin daha uzun süre yaşamını devam ettirebildiğini de belirten Demir, sağladıkları %73 oranında istihdamla ve ülke ekonomisindeki ağırlıklarıyla KOBİ’lerin; yangın, sel, dahili su, yer kayması, enkaz kaldırma, iş durması, 3. şahıs sorumluluk, işveren sorumluluk, mali sorumluluk gibi birçok teminattan yararlanabileceklerini ve işletmelerini güvence altına alabileceklerini hatırlattı.

‘SİGORTA MASRAF OLARAK GÖRÜNMEMELİ’

KOBİ’lerin sigortalanmayı bir masraf kaleminden ziyade, işlerinin güvencesi olarak görmeleri gerektiğini dile getiren Generali Sigorta Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Seydi Demir: “KOBİ sigortası, kaza sonucu oluşabilecek durumlar veya sel, deprem gibi durumlarda iş sürekliliğini garanti eder ve bu şirketler adına gerçek bir rekabet avantajı sağlar. İşyerlerini olası risklere karşı korumak isteyen KOBİ’ler, yapılarına uygun paket poliçeleri araştırarak maddi varlıklarını ve itibarlarını kolayca koruma altına alabilirler. Biz Generali ailesi olarak bu gereksinimlerden yola çıkarak, sunduğu esnek teminat paketleri ile her işletmenin bütçesine ve ihtiyacına göre güvence sağlayan “Ekmek Teknem Sigortası” ürününü KOBİ ve Esnaflar ile buluşturduk. Türk sigortacılık sektöründe ilk olma özelliği taşıyan Ekmek Teknem; KOBİ’lerin ve esnafların kendi teminat paketlerini oluşturmasına olanak tanırken, ihtiyaç dâhilinde olmayan teminatlara ekstra prim ödeme zorunluluğuna da son veriyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sigortacı Gazetesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir