IFSB Dört Standardına İlişkin Sıkça Sorulan Soruları Yayınladı

IFSB, yayınlanmış standartların daha iyi anlaşılıp uygulanabilmesi için dört standardı kapsayan ikinci ‘Sıkça Sorulan Sorular’ setini yayınladı

The Islamic Financial Services Board (IFSB) tarafından ikinci defa yayınlanan Sıkça Sorulan Sorular (SSS) setinin, yayınlanan standartlara ilişkin açıklamalar ve açıklayıcı talimatlar sunarak bu standartların küresel olarak uygulanmasını teşvik etmesi amaçlanıyor. Bu yayın, dört IFSB standardına ilişkin seçilmiş SSS’leri kapsamaktadır:

  • “İslami Sermaye Piyasası Ürünleri (Sukuk ve İslami Kolektif Yatırım Programları) İfşa Gereksinimlerine İlişkin Kılavuz İlkeler” (IFSB-19);
  • “Takaful / Perakendecilik Teşebbüslerinin Denetimini Gözden Geçirme Sürecindeki Temel Unsurlar” (IFSB-20);
  •  “İslami Finans Tüzüğü Temel İlkeleri [İslami Sermaye Piyasası Bölümü]” (IFSB-21); ve
  • “İslami Finansal Hizmetler Sunan Bankalar İçin Şeffaflık ve Piyasa Disiplinini Artırmaya İlişkin Açıklamalar Standardı [Bankacılık Segmenti]” (IFSB-22).

IFSB Genel Sekreteri Dr. Bello Lawal Danbatta, SSS yayını ile tutarlı teknik destek sağlamanın önemini yorumladı: “İlk SSS yayınlarına dair üyelerimizden olumlu geri bildirimler aldık. Kuşkusuz bu doğrultuda sürdürdüğümüz çalışmalarımız, yayınlanan IFSB Standartları, Kılavuz Notları ve Teknik Notların doğru bir şekilde anlaşılması ve süreç içinde şeffaflık isteyen kurumlar tarafından uygulanması konusunda önemli bir girdidir.

IFSB-19 ile ilgili SSS, diğer konuların yanı sıra, sukuk için Şer’i açıklama gereklilikleri, varlıkların veya gelirlerin saflaştırılması hakkında açıklama ve ayrıca sukuk ihraçları için takaful veya sigorta düzenlemesi hakkında tavsiyelerde bulunur.

IFSB-20 ile ilgili SSS yanıtları, denetim takibi, Şer’i yönetişim, takaful modeli ve çerçevesi ve takaful pencerelerinin işletilmesinde denetleyici yaklaşım hakkında rehberlik sağlar.

IFSB-21, İslami Sermaye Piyasası (ICM) yönetmeliğini kapsamakta ve bu standardın SSS’si, İslami finans düzenlemesi için temel ilkeler ile Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (IOSCO) ilkeleri arasındaki fark, ICM’ye özgü konular, hükümler açısından düzenleyicinin sorumluluğu ve İslami sermaye piyasasında faaliyet gösteren sermaye piyasası aracıları için ek şartları kapsar.

Dördüncü standart – IFSB-22 – revize edilmiş bir standarttır ve piyasa disiplini ilkeleriyle ilgili küresel en iyi uygulamalara uyum sağlamak amacıyla geliştirmiştir. Standartların gerekliliklerinin ve tutarlı bir şekilde uygulanmasının anlaşılmasına yardımcı olmak için, IFSB-22 için SSS, bazı teknik metinlere ve bazı hükümlerin yorumlanmasına ilişkin açıklayıcı notlar vermektedir.

IFSB, standartlar hakkında daha fazla açıklama sağlayarak SSS’lerin iyileştirilmesi için soruları, önerileri ve yorumları memnuniyetle karşılar. Görüş ve önerileriniz için: ifsb_sec@ifsb.org. Bu SSS’leri IFSB web sitesinde ‘Standards Development’ bölümünden indirebilirsiniz: www.ifsb.org.

 

Kaynak: Salaam Gateway

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir