IILM, 800 Milyon Dolarlık Sukuk İhraç Etti

Uluslararası İslam Likidite Yönetimi Şirketi (IILM) yılın üçüncü açık artırmasını üç seri halinde toplam 800 milyon ABD Doları tutarında kısa vadeli A-1 dereceli Sukuk ihraç ederek gerçekleştirdi

Üç ihraç, piyasa tarafından şu şekilde fiyatlandırılmıştır;

i) yüzde 0,81 ile  300 milyon dolarlık 1 aylık tenor

ii) yüzde 0.87 oranında 300 milyon dolarlık 3 aylık tenor

iii) yüzde 0.85 ile 200 milyon dolarlık 6 aylık tenor

Tüm Sukuk’taki kesinti kâr oranları, küresel para piyasası oranlarındaki büyük düşüşü yansıtan Şubat 2020 seviyelerinin çok altında gerçekleşti.

Küresel belirsizlikler arasındaki mükemmel sonuç, IILM’in kredi kalitesinin gücünün bir kanıtıdır. IILM’deki Birincil Bayilerden ve yatırımcılardan gelen kalıcı güven, küresel pazara yüksek kaliteli Şeriat uyumlu likidite araçları sağlama yetkisini yerine getirmesini sağlar.

 IILM müzayedesi, ilk çeyrek ihraçlarını 2.65 milyar ABD Doları tutarında ve dünya çapında bugüne kadar ihraç edilen ABD Dolarının yüzde 30’una yakınını temsil eden toplam menkul kıymet ihraçlarını tamamladı. 

IILM kısa vadeli Sukuk programı S&P tarafından “A-1” olarak derecelendirilmiştir.

Uluslararası İslami Likidite Yönetimi Kuruluşu

International Islamic Liquidity Management Corporation- IILM

Faizsiz esasa dayalı kısa vadeli ve yüksek kredi notuna sahip likit varlık ihtiyacının karşılanması amacıyla kısa vadeli  finansal araç ihraç ederek İslami finansal hizmetler sunan kuruluşlar arasındaki uluslararası likidite yönetimini en az maliyetle ve İslami esaslara uygun şekilde kolaylaştırmak üzere 2011 yılı başında faaliyetine başlayan uluslararası kuruluştur.

 

Kaynak: Salaam Gateway

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir