İKAM ve İSİFAM’dan Tasarrufa Dayalı Finans Çalıştayı

İSİFAM ortaklığıyla düzenlenecek olan İKAM çalıştaylarının sekinzincisi “Tasarrufa Dayalı Finans” temasıyla gerçekleştirilecek

Düşük gelir seviyesine sahip ve finansal hizmetlerden yeterince yararlanamayan kişilere yönelik olarak konut ve taşıt gibi çeşitli varlıkların satın alınmasına olanak sağlayan, organizasyon ücreti karşılığında ve faizsiz olarak finansman hizmeti sunan özel firmaları tasarrufa dayalı finans kurumları şeklinde adlandırılmaktadır. İslam iktisadı ve finansı alanında, özellikle faizsizlik perspektifinde, ilginin giderek artması neticesinde, toplumda tasarrufa dayalı finans kurumlarına olan ilgi giderek artmaktadır. Bu ilgi, finans sektöründe her geçen gün yeni bir özel finans şirketinin bu alanda faaliyet göstermesi sonucunu doğurmuştur. Ancak mesele titiz bir incelemeyi gerekli kılmaktadır. Özellikle söz konusu kurumların artan sayısının yanında, bu sektörün hukuki zemininin sağlam bir şekilde inşa edilmesi gelecekte yaşanacak olası kötü tecrübelerin önüne geçmek açısından önemlidir.

Tasarrufa dayalı finans sistemine olan ilginin arttığı bugünlerde, bu meşeyi çeşitli boyutlarıyla ele almayı gerekli gören İKAM çalıştaylarının sekizincisini bu alanda gerçekleştirmeye karar vermiştir.

Bu minvalde Ahmet Keşli, “Tasarrufa Dayalı Finansmanın Hukuki Esasları” başlığıyla, Hüsnü Tekin ise “İmece Usulü Mal Edindirme Sistemi: Çalışma Prensibi, Mevcut Durum, Problemler ve Çözüm Önerisi” bir tebliğ sunacaktır.

Çalıştay Zoom platformu üzerinden  online olarak gerçekleştirilecektir.

Tarih: 17 Ekim 2020

Saat: 10.00 – 15.30

Çalıştaya başvuru yapmak için tıklayınız: https://cutt.ly/mf2D8Gr

Kaynak: İKAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir